Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Nije isto za staru i novu: Kako da uklonite žute mrlje sa odeće koje se stvaraju od dezodoransa

Znoj

Kada dođe leto više se znojimo, a češće nosimo belu odeću. Zato nam se neretko dešava da nam na stvarima ostaju žute fleke ispod pazuha.

Nekada su nezgodne za skidanje, ali i za to postoji rešenje.

Za početak važno je proceniti da li je neka mrlja sveža ili je nastala ranije. Od toga će zavisiti postupak skidanja.

Uklanjanje svežih fleka od dezodoransa

Mrlje najčešće nastaju kada u žurbi stavimo dezodorans i odmah se obučemo. Srećom, takve sveže mrlje koje su još bele jednostavno je ukloniti uz pomoć malo deterdženta za pranje posuđa, kažu stručnjaci Koledža za porodične i potrošačke nauke pri Univerzitetu Džordžija u SAD-u.

Postupak je sledeći:

Namočite mali peškir hladnom vodom pa ga iscedite. Stavite na njega nekoliko kapi deterdženta, ali nemojte preterivati da vam kasnije ne bi ostale mrlje od deterdženta. Lagano protrljajte mrlju kako bi se stvorila pena.

Nežno trljajte dok mrlja od dezodoransa ne nestane. Potom peškir isperite i njime prebrišite odeću kako biste uklonili ostatke deterdženta. Ukoliko planirate odmah da obučete tu odeću, najbolje bi bilo da se uzdržite od sušenja mokrog dela fenom. Ne bi trebalo da se deo odeće zamrljan dezodoransom tretira vrućim vazduhom ili peglom. Kombinacija ostataka hemikalija i topline mogla bi uništiti tkaninu.

Uklanjanje starih mrlja od dezodoransa

Antiperspiranti mogu da se natalože na odeći, posebno ako se pranjem ne uklone sve čestice zalepljene za tkaninu. I tu pomaže deterdžent za pranje posuđa, no postupak je nešto drugačiji.

Deterdžent se nanosi direktno na suvu mrlju i nežno se pre pranja protrlja starom četkicom za zube. Moguće je da ćete morati ovaj postupak da ponovite nekoliko puta pre nego tvrdokorna mrlja nestane.

Inače, na tržištu postoje posebna sredstva za uklanjanje mrlja, ali je vaćno da pre upotrebe proverite da li određenu tkaninu smete tretirati da je ne biste uništili. Ukoliko na etiketi odeće piše da samo hemijsko čišćenje dolazi u obzir, tada zaboravite čišćenje kupovnim sredstvima.

Takođe, ako odeća može da podnosi to kupovno sredstvo, nemojte prekoračiti vreme držanja na mrlji, strogo sledite uputstva. Na kraju operite odeću u toploj vodi, prenosi purewow.com.

Najčešće greške kod nanošenja dezodoransa

Britanska doktorka Dawn Harper upozorila je na najčešće greške koje ljudi prave kada stavljaju dezodorans što rezultira smanjenom efikasnošću u zaštiti od stvaranja neprijatnog mirisa.

Nanošenje odmah nakon tuširanja ili buđenja

Ovo radi veliki broj ljudi, jer nam je svima nekako logično da nakon tuširanja stavimo dezodorans, ali zapravo nije tako. Naime, vlažna koža teško apsorbuje bilo šta, a posebno dezodorans pa većina njega završi na odeći.

Takođe, dr Harper savetuje stavljanje dezodoransa u večernjim satima, ne ujutro odmah nakon buđenja, jer tako ima dugotrajniji učinak.

Oblačenje odmah nakon nanošenja ili preterivanje s količinom

Dr Harper napominje kako bi trebalo pričekati da se dezodorans nakon nanošenja osuši na koži, i tek tada krenuti sa oblačenjem. Takođe, ne bi ga trebalo koristiti svaki dan. Zapravo, dr Harper tvrdi da je dovoljno staviti ga jednom do dva puta nedeljno, prenosi Independent.

Tagovi:
Pročitajte još: