fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

“Nikada nikome nećemo dozvoliti da nipodaštava naše žrtve” predsednik Vučić u sećanje na stradale i prognane u “Oluji”

Povodom obeležavanja godišnjice hrvatske vojno-policijske operacije “Oluja” 1995. godine, u kojoj je prema podacima srpskog Komesarijata za izbeglice, iz Republike Srpske Krajine proterano 250.000 ljudi , ubijeno 1.856, a 836 se vode kao nestali, danas je, na platou ispred manastira Krušedol na Fruškoj Gori, održana manifestacija pod sloganom “Oluja je pogrom”.

Svim prisutnima, prvo se obratio patrijarh srpski Irinej. Prema njegovim rečima, stradanja u “Oluji” ravna su stradanjima našeg naroda za vreme Drugog svetskog rata. Broj stradalih u toj akciji, kako je rekao, nikada nećemo doznati, a znaju ga samo oni u čije ime su postradali. Ukazao je da su u toj akciji stradali oni najnemoćniji i oni koji nisu mogli da pruže otpor, a to su bili stariji, žene i deca. Posebno je naglasio decu, podsetivši da je Hrvatska bila jedina na čijoj teritoriji su, tokom Drugog svetskog rata, postojali dečiji logori kroz koje je prošlo i stradalo 50.000 naše dece: “Nažalost, njihova stradanja, koja su poznata širom sveta, ostavila su nema usta onih koji su trebalo da kažu svoju reč o nevinom stradanju naroda. Dugo smo očekivali da tu reč čujemo od onih koji su bili najnadležniji da svojom rečju osude zločin koji je počinjen, a to je rimokatolička crkva. Od nje smo očekivali osude zločina, ali je ona do današnjeg dana otćutala. Njeno ćutanje je osnažilo mnoge koji su zlo činili i ostali neosuđeni od te božanske organizacije”.

Posle molebana, prikazan je kratak dokumentarni film o proterivanju Srba iz Hrvatske, nakon čega se, u ime prognanih, prisutnima obratila Milica Jurić. Pripremljena je i kratka pozorišna predstava, u kojoj su glumci na dirljiv način predstavili stradanja i progon u “Oluji”, opisavši bekstvo jedne porodice, smrt oca i majke, spašavanje nedužnog dečaka i bol kroz koju su svi prošli.

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik podsetio je da je pre 24 godine došlo do završnog čišćenja Srba iz RSK. “Pre 24 godine desio se završni čin nastojanja hrvatske države da očisti Srbe iz Krajine. Najdrastičniji vid tog čišćenja bio je Drugi svetski rat. Počelo je ubistvo našeg kralja, a nastavilo se u Jasenovcu i Jadovnom. Nije to bila akcija samo hrvatske države. Imali su podršku i Amerike, Nemačke, svih zapadnih sila. Ne bi imali snagu da to urade da nisu bili podstaknuti svojim mentorima. Srbi su morali da napuste svoja ognjišta. Jedini izlaz je bila Republika Srpska i Srbija. Ne volim da niko više unosi podelu u naš narod, na izbeglice i domaće, na hrvatske Srbe, bosanske Srbe”, naglasio je on.

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, zahvalio se Miloradu Dodiku na inicijativi koju su pokrenuli pre 6 godina, da se zajednički obeležava stradanje našeg naroda i pamte naše žrtve: “Pokrenuli smo nešto što je promenilo kulturu sećanja, pokrenuli smo i drugačiju budućnost našeg naroda”.

Kako je rekao, današnji dan, 4. avgust, težak je i užasan dan za svakog Srbina ma gde na planeti da živi: “Rekao sam ovo, jer kao što vidite danas u obeležavanju ovog dana možemo svi da budemo ujedinjeni, ne mislimo uvek isto, ali danas su Srbi, ma gde da žive, apsolutno ujedinjeni i znaju šta im je činiti u budućnosti”.

“Naša je obaveza da govorimo u ime onih koji su stradali, da to što se njima zbivalo nikada ne bude zaboravljeno. Danas dok drugi slave uz pesme da će nas stići njihova ruka gde god da živimo, moja poruka njima je da su Srbi otišli, ali ih pitam: Da li je Hrvatska danas srećnija i uspešnija? Dok se radujete našim suzama, poručujem vam da Srbija nije nestala, da svaki Srbin voli svoju zemlju i njome se diči. Nemojte da mislite da ne umemo da odgovorimo gore i jače, umemo. Sit sam priče kako ne treba da se bavimo ovim i kako treba da brinemo o svemu drugom, a najmanje o srpskom narodu”, istakao je Vučić.

Naglasio je i da mi poštujemo sve žrtve rekavši:”Pričaćemo i o našim žrtvama jer suze naše dece nisu ništa manje vredne nego vaše. Nikada nikome nećemo dozvoliti da nipodaštava naše žrtve, Srbija je čvrsta i mnogo jača nego ranije”.

Takođe, predsednik Srbije dodao je sledeće: “Ono što moramo naglasiti je da je Srbija sa talasom izbeglica dobila nove Matavulje i nove Tesle, hvala vam, Krajišnici što ste vredni i marljivi i što nam ulepšavate Srbiju. Ne trebaju nam granice, važno je da čuvamo srpski narod, srpsko pismo, Republiku Srpsku”.

Manifestaciji su prisustvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić, predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednik hrvatskog SDS S Milorad Pupovac, ministri u Vladi Srbije, predstavnici Srpske liste sa KiM, Srbi izbegli tokom akcije “Oluja” i izuzetno veliki broj građana.

 

Tagovi:
Pročitajte još: