Jedan od prvih saveta koji ćete dobiti kada postanete roditelji jeste da morate da budete izuzetno pažljivi kada je u pitanju higijena kako dečije garderobe, tako i opreme.
Naime, ona je važnija nego što ste mislili, pa je treba prati odvojeno od stvari za odrasle, piše Trudnoća i Zdravlje.
Isto tako, trebalo bi da budete oprezni kada nabavljate odeću za bebu – izbegavajte sintetičke materijale i trudite se da što veći broj stvari kojebeba koristi bude od organskog pamuka i drugih prirodnih materijala.
Šta je bitno kod pranja dečije garderobe?
Prilikom pranja dečije garderobe, jako je bitno da se poštuju preporučene količine praška za veš. Poželjno je koristiti program sa dodatnim ispiranjem, a ukoliko to nije moguće, ručno podesiti dodatno ispiranje.Omekšivač za veš koristiti veoma retko(bar svako 3-4 pranje a i ređe), a ukoliko koristite tečni deterdžent nema potrebe za njim. Prilikom kupovine deterdženta i omekšivača vodite računa da sadrži aditive prirodnog porekla. Na pakovanjutreba da je naznačleno da su dermatološki testirani na osetljivoj koži, a oznaka 0+ znači da se mogu koristiti od najranijeg uzrasta, od rođenja.
Beba ima osetljivu kožu?
Beba zaista ima veoma osetljivu i nežnu kožu. Ukoliko Vaše dete ima promene na koži u vidu crvenila (nepravilnih crvenih pečata), razmislite o tome da promenite sredstva za pranje.
Na tržištu postoje i ekološka sredstva za pranje veša, ispitana i odobrena od referentnih institucija kao antialergijska.
Šta kada tek kupimo garderobu za bebu?
Nova bebina garderoba, uvek se tretira raznim hemikalijama protiv gljivica i mikroba, pa je treba oprati pre upotrebe. Različiti odevni predmeti zahtevaju različite temperature pranja, na etiketama možete pronaći detaljna uputstva, time sprečavate uništavanje i smanjivanje tkanine.
Na koliko stepeni prati bebinu i dečiju garderobu?
Obojena odeća se pere na 40 stepeni, bela garderoba na 60 stepeni, dok pamučne pelene, peškiri, posteljina i sve što dolazi u direktan kontakt sa bebinom kožom, pere se na najvišoj temperaturi (90 stepeni).
Koliko je nežna bebina koža?
Koža novorođenčeta nije spremna da u potunosti preuzme uloge koje joj je priroda odredila. U prvih nekoliko meseci bebina koža je osetljiva i sklona dehidrataciji; još nije razvila mehanizme odbrane od dejstva spoljašnjih uticaja, prodora bakterija, gljivica i iritirajućih supstanci. Koža novorođenčeta je tanka, meka i baršunasta, neposredno po rođenju ružičasta. Zavisno od zrelosti deteta, može da bude delimično prekrivena belim, sirastim mazom, obično u pregibima. Može doći do blagog ljuštenja kože, koje je fiziološko, odnosno normalno.
Vremenom, koža i dalje nežna, biva otpornija nego u prvim danima.