Oko 222 zatvorenika za koje mnogi smatraju da su politički zatvorenici vlade nikaragvanskog predsednika Danijela Ortege odleteli su u četvrtak u Vašington, rekao je američki državni sekretar Entoni Blinken.
– Oslobađanje ovih pojedinaca, od kojih je jedan državljanin SAD, od strane vlade Nikaragve označava konstruktivan korak ka rešavanju problema kršenja ljudskih prava u zemlji i otvara vrata daljem dijalogu između Sjedinjenih Država i Nikaragve o pitanjima koja izazivaju zabrinutost – rekao je Blinken.
On je rekao da su u avionu bili politički i poslovni lideri, novinari, predstavnici civilnog društva i studenti. Blinken je zaslužan za “usklađenu američku diplomatiju”.
Visoki zvaničnik Bajdenove administracije, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je ranije da je vlada Nikaragve odlučila “jednostrano” da ih oslobodi. Ortega je tvrdio da su njegovi zatvoreni protivnici i drugi stajali iza uličnih protesta 2018. za koje tvrdi da su bili zavera za njegovo svrgavanje. Desetine hiljada pobeglo je u egzil otkako su nikaragvanske snage bezbednosti nasilno ugušile te antivladine proteste.
Najnoviji broj “političkih zatvorenika” nikaragvanske opozicije iznosio je 245.Američki zvaničnik je rekao da su Sjedinjene Države omogućile transport oslobođenih pojedinaca u Sjedinjene Države, gde će oni biti uslovno pušteni iz humanitarnih razloga u zemlju na period od dve godine. Avion je sleteo na vašingtonski međunarodni aerodrom Dales nešto pre podne.
Zvaničnik je rekao da su svi oni koji su napustili Nikaragvu to učinili dobrovoljno i da će dobiti medicinsku i pravnu pomoć po dolasku u SAD. Nikaragvanski sudija pročitao je izjavu u kojoj se navodi da su 222 zatvorenika “deportovana”. Oktavio Rotšu, sudija Apelacionog suda u Managvi, rekao je da je deportacija izvršena po nalogu izdatom u sredu kojim su zatvorenici proglašeni “izdajnicima zemlje” Rekao je da su deportovani zbog akcija koje su podrile nezavisnost i suverenitet Nikaragve.
Kongres Nikaragve je jednoglasno odobrio ustavnu promenu koja dozvoljava “izdajnicima” da budu lišeni državljanstva. Za to će biti potrebno glasanje na sledećoj zakonodavnoj sednici. Arturo Mekfilds, bivši ambasador Nikaragve pri Organizaciji američkih država, proslavio je oslobađanje, što mu je, kako je rekao, potvrdio američki Stejt department. “To je masovno oslobađanje” zatvorenika koje se retko viđa, rekao je Mekfilds.
On je zahvalio porodicama zatvorenika što nisu podlegli pritisku.
Da su zatvorenici leteli za Vašington, potvrdili su i članovi porodica. Berta Vale, supruga opozicionog lidera Feliksa Maradiage, rekla je da joj je Stejt department rekao da je njen muž bio u avionu.
Na letu i bivši kandidati za predsendika
Prema američkim zvaničnicima, među onima koji su bili na letu bila je i Kristijana Čamoro, koja je bila vodeći kandidat za predsednika pre hapšenja 2021. Ćerka bivše predsednice Violete Čamoro, osuđena je prošlog marta na osam godina zatvora. Osuđena je za pranje novca preko nevladine organizacije svoje majke dok je Ortega gonio nevladine organizacije koje su dobijale strana sredstva. Ona je bila u kućnom pritvoru.
Na letu su takođe bili Arturo Kruz i Huan Sebastijan Čamoro, rekli su američki zvaničnici. Ortega je pojačao svoju poteru za političkim protivnicima početkom 2021, želeći da očisti teren uoči predsedničkih izbora u novembru te godine. Snage bezbednosti uhapsile su sedam potencijalnih predsedničkih kandidata, a Ortega je dobio četvrti uzastopni mandat na izborima koje su SAD i druge zemlje nazvali farsom.
Nikaragvanske sudije osudile su nekoliko opozicionih lidera, uključujući bivše visoke zvaničnike vladajućeg sandinističkog pokreta i bivše predsedničke kandidate, na zatvorske kazne zbog “zavere za podrivanje nacionalnog integriteta”.