Leto je period kada nam treba malo više soli, pa nije loše znati da nisu sve soli iste. Rafinisana kuhinjska so ne utiče povoljno na naš organizam kao neke čiste, nerafinisane vrste, kakva je, na primer, himalajska so.
So je neophodna našem telu, između ostalog, da transportuje hranljive materije u ćelije, reguliše krvni pritisak, vrši izmenu jona i slično. Jedna od u nutritivnom pogledu najboljih i “kompletnih” soli koje se danas mogu nabaviti je svakako himalajska so. To je so koja se tokom miliona godina formirala u Himalajima i koja, pored natrijum-hlorida, sadrži veliki broj minerala, koji joj i daju posebnu ružičastu boju. Prema rezultatima spektralne analize, himalajska so sadrži 84 minerala, elektrolita i elemenata – što je neverovatan broj, kad se uzme u obzir da je ukupan broj elemenata dosad poznatih nauci 118! U poređenju sa tim, rafinisana kuhinjska so sadrži samo čist natrijum-hlorid, kome je naknadno dodat jod, pošto po našem zakonu so koja se koristi u ishrani mora biti jodirana. Dakle, uvođenjem himalajske soli u ishranu možemo doprineti nadoknađivanju deficita nekih minerala u organizmu, ukoliko on postoji. Himalajska so sadrži i pet minerala za koja je poznato da najviše nedostaju ljudima – jod, magnezijum, cink, gvožđe i kalcijum.
Naravno, od svih minerala u himalajskoj soli ima najviše natrijuma. Iako je danas natrijum izašao na loš glas, zbog toga što ga ima previše u prerađenoj hrani, telu je potreban natrijum, a bolji je u neprerađenom obliku. On pomaže da se reguliše volumen krvi, a time i krvni pritisak, pomaže da se kontrolišu kontrakcije mišića, funkcionisanje srca i rad nerava. Preporučena dnevna doza natrijuma je 1,5 do 2 grama za muškarce i žene od 9 do 50 godina – a jedna kašičica himalajske soli sadrži oko 0,4 grama natrijuma.
Mada se himalajska so najčešće koristi u ishrani, zbog svog bogatog mineralnog sastava odlična je i za spoljašnju detoksikaciju; na primer, odlična je kao so za kupanje. Minerali i joni iz himalajske soli lako prodiru u kožu, obavljajući određenu vrstu čišćenja i detoksikacije. Takođe, himalajska so pozitivno deluje na vazduh koji udišemo. Postoje lampe koje se prave od himalajske soli. Kada se upale, one polako i postepeno ispuštaju negativne jone u vazduh (to su joni koji prouzrokuju dobro raspoloženje i osećaj rasterećenja, kao posle kiše), a uklanja iz vazduha i vezuje za sebe pozitivne jone (izazivaju osećaj težine i napetosti, kao pred oluju). Takođe, čestice koje sone lampe ispuštaju u vazduh vezuju za sebe i neutrališu razne zagađivače.
Preuzeto: Zdravahrana.com