Penzionisani visoki zvaničnici Pentagona sve češće se okreću kompanijama sa rizičnim kapitalom, koje upumpavaju milijarde dolara u start-ap kompanije, nudeći Pentagonu nove tipove naoružanja, prenosi “Njujork tajms”.
Ovaj način poslovanja, u stilu Silicijumske doline, može ali i ne mora da im donese profit.
Nacionalni odbrambeni forum, skup visokih vladinih lidera i predstavnika industrije naoružanja, nedavno je predstavio bivše zvaničnike Pentagona, koji su se priključili kompanijama koje poseduju rizični kapital i pokušavaju da iskoriste svoje veze u Vašingtonu, kome prodaju oružja nove generacije.
Ovakve veze su oduvek postojale. Ranije su generali i visoki zvaničnici Pentagona nastavljali da posle penzionisanja rade za velike, etablirane proizvođače oružja, kao što su “Lokhid Martin” ili “Boing”.
Sada se penzionisano vojno osoblje sve češće okreće kompanijama čiji je kapital rizičan, a koje nude nove tipove naoružanja, kao što su bespilotne letelice, hipersonične rakete ili svemirsku opremu.
Ove veze sa privatnim sektorom pokazuju da SAD nastoje da koriste naprednu tehnologiju kako bi zadržale vojnu prednost nad Kinom i ostalim rivalima.
Veze između kompanija sa rizičnim kapitalom i donosiocima odluka u Ministarstvu odbrane daju priliku Pentagonu da ponovo razmotri kako raspoređuje svoj budžet.
Kako tvrde upućeni, nova generacija “rizičnih kapitalista” koristi mrežu državnih i vojnih kontakata, kojima su pomogli da napreduju u karijeri, a oni održavaju veze sa zvaničnicima Pentagona i članovima Kongresa, zalažući se za povećanje vojne potrošnje što donosi korist kompanijama u koje su investirali.
Za razliku od bivših funkcionera koji rade za velike vojne kompanije, ovi penzionisani zvaničnici nisu plaćeni rukovodioci u državnim preduzećima.
Umesto toga, oni zarađuju ukoliko start-apovi u koje su investirali uspeju.