Olimpijske igre predstavljaju najveći sportski događaj, koji na svake četiri godine okuplja više hiljada sportista širom sveta. Prve moderne Olimpijske igre održane su 1896. godine u Atini, a na njima se 245 muškaraca nadmetalo u devet sportova i četrdeset disciplina. Sa osnivanjem Međunarodnog olimpijskog komiteta došlo je i do razvoja ovog sportskog događaja, pa se tako broj učesnika povećao na više od deset hiljada sportista i i sportistkinja, koji se takmiče u 33 sporta i 44 discipline.
Naredne Olimpijske igre, koje su planirane za 2024. godinu, održaće se u Parizu sa novim kategorijama, u kojima će sportisti moći da oprobaju svoje veštine. Naime, u program Letnjih olimpijskih igara, pored standardnih sportova, ušli su surfovanje, skejtbording, penjanje i brejkdens.
Surfovanje
U pitanju je površinski vodeni sport, nastao u Polineziji pre tri hiljade godina, a prvi surferi su bili ribari, koji su otkrili „vožnju“ na talasima kao najbrži način da prenesu ulov na obalu. Ovaj sport je najdominantniji na Havajima, Kaliforniji i u Australiji, budući da ove države imaju najbolje vremenske i vodene uslove za surfovanje. Naredne godine, na Olimpijskim igrama, predstavnici ove sportske discipline takmičiće se na Tahitiju, u Francuskoj Polineziji, gde će sudije ocenjivati njihovo učešće na osnovu stepena težine, inovativnosti i brzine.
Skejtbording
Nastao u Kaliforniji četrdesetih godina prošlog veka, skejtbording je od ulične supkulture postao olimpijska disciplina. U okviru Olimpijskih igara ima dve forme – ulična vožnja i skejtpark. U uličnom skejtbordu takmičari će za određeno vreme imati priliku da pokažu svoje veštine pri susretu sa preprekama, kao što su stepenice, padine i zidovi, dok će se u skejt parku takmičari penjati po krivinama, kako bi izveli trikove u vazduhu.
Sportsko penjanje
Reč je o disciplini koja se razvila iz alpinizma, a predstavlja slobodno savladavanje stena bez korišćenja tehničke opreme za penjanje, koja se koristi samo za sprečavanje mogućih padova. Olimpijski program u sportskom penjanju obuhvata takmičenje kroz tri discipline – brzo, bolder i težinsko penjanje. One se međusobno razlikuju po vremenskom ograničenju, koje je predviđeno za njihovo savladavanje, i dužini rute.
Brejkdens
Brejkdensing je nastao sedamdesetih godina na ulicama Sjedinjenih Američkih Država, a karakterišu ga zahtevni i atraktivni pokreti, poput obrtaja, zamaha nogu i drugih raznih akrobacija, koje se pretežno izvode na podu. U Parizu, brejkdens će biti uvršten u dve kategorije. Naime, pojedinačno će se nadmetati muškarci i žene, a sam koncept takmičenja osmišljen je kao borba „1 na 1“, prilikom kojih će sudije ocenjivati bolji nastup.
Na uvođenje ovih novih disciplina, Međunarodni komitet se odlučio u želji da privuče veći broj mlađe publike.