fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Obradujte mozak – pišite rukom

U vreme kada svi samo kuckaju po tastaturama kompjutera, tableta, telefona, ne treba zanemariti pisanje rukom, jer ono donosi brojne koristi za mozak.

Poboljšava učenje
Istraživanje koje je objavilo Udruženje za psihološke nauke (Association for Psychological Science) je otkrilo da hvatanje beleški rukom poboljšava razumevanje teksta. Zaključak naučnika je da direktno beleženje predavanja u laptop šteti procesu učenja, jer se tako zapisuje bez razmišljanja, umesto da se informacije odmah obrađuju i zapisuju sopstvenim rečima, što čine oni koji pišu rukom.

Podstiče razvoj mozga
Tekst objavljen u časopisu Psychology Today govori o važnosti učenja pisanja rukom, jer tokom tog procesa „mozak razvija funkcionalnu specijalizaciju koja integriše osećaj, kontrolu pokreta i mišljenje“. Snimci mozga pokazuju kako je mozak angažovan dok uči pisanje, kao i to da pisanje aktivira one delove mozga koji ne učestvuju u kuckanju po tastaturi.

Poboljšava stil
Istraživači su otkrili da studenti koji pišu eseje olovkom imaju bolji stil, pišu duže radove, pišu ih brže i koriste složenije rečenice.

Pomaže osobama koje pate od disleksije
Terapeut Debora Spear kaže da zbog toga što se prilikom pisanja sve reči pišu po osnovnoj liniji, a olovka klizi sleva nadesno, pisanje olakšava učenje disleksičarima koji imaju probolema da pravilno formiraju reči.

Dobra vežba za mozak koji stari
The Wall Street Journal se poziva na jedno istraživanje koje je otkrilo da angažovanjem motoričkih sposobnosti i pamćenja (između ostalog), pisanje rukom predstavlja odličnu vežbu za starije osobe.

Pisana lista poslova se bolje obavi
Pisanje liste poslova ili ciljeva koje treba ostvariti olakšava rad na njima, kaže istraživač, dr Džordan Piterson. „Pisanje, koje je formalizovan oblik razmišljanja, pomaže ljudima da izvuku informacije iz svog iskustva što im dalje pomaže da vode svoje opažanje, akcije, misli i emocije u sadašnjosti… Razjašnjavanje ciljeva i njihovog značenja za budućnost pomaže da se poboljšaju pozitivne emocije, što se dovodi u vezu sa akcijom koja će dovesti do ostvarenja određenih ciljeva.“

Smiruje nerve
Dr Mark Sajfer, grafolog i stručnjak za rukopis, kaže da pisanje umirujućih rečenica predstavlja vid „terapije pisanjem“. Npr. pisanje rečenice „Biću smireniji“, najmanje 20 puta dnevno, zaista može da vas učini smirenijim, posebno one koji imaju problema sa pažnjom. „Ovo zaista smiruje i trenira mozak.“

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: