Telefoni na preklop su imali veoma brz razvoj i napredak u poslednjih pet godina, pa su uticali i na to da neki proizvođači počnu da eksperimentišu i sa većim “formatima” kao što su laptopovi. S druge strane, neki proizvođači, kao što je Apple još uvek nisu uspeli da zagrizu ni parčence “sklopivog” tržišnog kolača.
Nepotvrđene glasine već neko vreme tvrde da se u Kupertinu razvijaju najmanje dva uređaja na preklop, od kojih bi jedan trebalo da bude pametni telefon, a drugo veći prenosni uređaj – neka vrsta hibrida između iPad i MacBook računara.
Međutim, dobar poznavalac dešavanja u Apple-u, ugledni analitičar Ming-Či Kuo tvrdi da je projekat “Apple na preklop” još jednom odložen.
Foldable MacBook survey update – mass production delayed significantly
1. Final display size spec confirmed at 18.8 inches. Apple has canceled the 20.25-inch design.
2. Due to technical challenges with the display and mechanical, the assembly mass production schedule has been… https://t.co/mPviHVeK0x— 郭明錤 (Ming-Chi Kuo) (@mingchikuo) August 22, 2024
Kuo tvrdi da je Apple pomerio raspored početka montaže svog prvog uređaja na preklop sa početka 2026. na kraj 2027. ili možda čak i na 2028. godinu.
Pored sklopivog iPhone-a, očekuje se da će drugi uređaj biti MacBook na preklop, a ne iPad kao što se ranije spekulisalo. Apple navodno planira da to bude uređaj sa ekranom dijagonale od 18,8 inča.
Razlog za toliko kašnjenje su “tehnički izazovi” koje Apple ima sa ekranom i mehaničkim komponentama uređaja. Ta kompanija je, navodno, već otkazala planove za proizvodnju većeg uređaja sa ekranom od 20,25 inča.
Jedini dobavljač sklopivih panela za nove uređaje bi, prema ranijim izveštajima, trebalo da bude južnokorejsku LG. Prve procene ukazuju na ta da bi cena po komadu mogla da bude od 600 do 650 dolara za panel i između 200 i 250 dolara za šarke.
Naravno, visoke cene glavnih komponenti će se odraziti i na konačnu cenu uređaja, pa se očekuje da će se ona kretati oko 3.500 dolara.