Mnogi nisu svesni da loše zdravlje usta može da uzrokuje razna sistemska oboljenja, posebno probleme sa srcem. Kad nastanu, rizik od infarkta je značajno veći, ali dobra vest je da nikad nije kasno da poboljšate svoje zdravstveno stanje.
Osim pomoću lekova, ako ih vam prepiše lekar, pravilnom oralnom higijenom možete uspešno odbraniti “pumpu koja život znači”, a time i druge vitalne organe.
Kroz naša usta prolazi hrana, kroz njih i dišemo, pa je i logično što u njima, osim zuba, desni i jezika živi bar milion mikroorganizama. Mnogi nam pomažu da uspešno savladamo zalogaje i uhvatimo kiseonik, ali ako se bakterije namnože i izgube pozitivnu funkciju, na vidiku su veliki problemi koji mogu da dovedu i do fatalnog ishoda.
Utvrđeno je da bakterije koje inficiraju desni i uzrokuju gingivitis i parodontopatiju mogu lako putem krvnih sudova da se rašire po celom telu. Kad je srce u pitanju, najčešće dovode do oštećenja srčanih zalistaka i izazivaju bakterijski endokarditis, što se može utvrditi ultrazvučnim i drugim pregledima.
Probleme sa zdravljem ne moraju da imaju samo stariji, koji s godinama neretko zapuštaju oralnu higijenu. Pad imuniteta i pojava sistemskih bolesti pogađaju i mlade koji ne drže bakterije u usnoj šupljini pod kontrolom, a njihovo širenje krvotokom razlog je i što se neke bebe prerano rađaju i imaju nižu porođajnu težinu.
Ako kroz život nastave da se ponašaju kao njihovi roditelji, ne shvatajući da je oralno zdravlje stub celokupnog zdravlja, posebno kardiovaskularnog, s godinama ih mogu pogoditi ne samo visok krvni pritisak i srčani udar već će biti i kandidati za dijabetes, cerebralne i plućne bolesti, reumatodni artritis, demenciju…
Ostaci nagomilanih bakterija u ustima neće praviti aterosklerotične naslage u krvnim sudovima i izazvati pravu kaskadu vaskularnih oštećenja ako se potrudite da sprečite upalu desni.
Može da se leči, a time i ne pređe u zloglasnu parodontopatiju koja se teško zaustavlja (izaziva loš zadah, utiče na oštećenje tkiva koja drže zube u vilici, njena dejstva stižu i do srca…), ali je, pre svega, potrebno da uvek, svakodnevno, pravilno održavate oralnu higijenu.
Atak na srce ćete izbeći ako se pridržavate ovih pravila:
– Perite zube temeljno (tri minuta) dva do tri puta dnevno, posle jela, pastom bogatom fluoridima
– Pokretima odozgo nadole u gornjoj vilici i odozdo nagore u donjoj vilici na najpravilniji način ćete ukloniti nečistoću sa zuba
– Obavezno očetkajte jezik, pomoći će da se rešite bakterija
– Konac za zube obavezno koristite jednom dnevno, pre pranja zuba
– Ne ispirajte usta vodicom za ispiranje 30 minuta nakon pranja da ne biste uklonili zaštitni sloj koji stvara pljuvačka
– Tečnost za ispiranje usta ne koristite duže od sedam dana, može da promeni sastav zdravih mikroorganizama u ustima. Napravite pauzu od tri nedelje
– Menjajte četkicu za zube svaka tri meseca, ili kad vidite da je oštećena, a naročito posle preležane bolesti
Idite na kontrolu zuba dva puta godišnje, četiri puta ako imate probleme s desnima, a najmanje jednom u 12 meseci zakažite čišćenje kamenca i poliranje zuba.