Svi smo se suočili sa ovim problemom u nekom momentu.
Potpuno nova bluza, nakon samo dva pranja izgleda kao da je imamo godinama, a crne pantalone su već izgubile svoj stari sjaj.
Većina ljudi pravi nenamerne greške koje skraćuju odeći vek trajanja. Greške prilikom pranja menjaju teksturu tkanine i uništavaju njenu boju.
Nije vam potrebna neka dodatna hemija, niti nova mašina za veš. Potrebno je samo da prilagodite pranje materijalu i učinite nekoliko sasvim jednostavnih stvari.
Hladna voda i prirodno sušenje
Veliki broj ljudi, iz neznanja, pere svu odeću na istoj temperaturi. U svakom uputstvu za veš mašinu, piše koja garderoba se pere po kom programu, pa an to obratite pažnju.
Što se tiče sušenja veša, uvek je bolje da odeću raširite na štrik i da je ostavite da se osuši prirodno. Mašine za sušenje narušavaju kvalitet i izgled odeće, jer dovode do skupljanja i slabljenja tkanine.
Preokrenite odeću
Efikasna i jednostavna metoda čuvanja odeće. Jednostavno, pre nego što je ubacite u mašinu, okrenite je naopačke.
Na taj način, vidljivi deo garderobe će biti koliko-toliko zaštićen, a ako neki drugi komad pusti boju, ona će ostati na unutrašnjoj strani, koja se ne vidi.
Posebno je važno da tamniju i crnu garderobu okrenete naopačke, jer ona najlakše gubi boju.
Nemojte da preopteretite mašinu
Kada je mašina prepuna, odeća ne može da se opere kako treba, pa neke fleke čak mogu i da ostanu na garderobi. Bubanj će biti preopterećen, pa može da dođe i do kvara na mašini.
Dugmad, rajsferšlus i elastin
Odeća poput jakni, farmerki i dukseva, koji imaju rajsferšlus, treba da budu zakopčani i okrenuti naopačke prilikom pranja. Sa druge strane, košulje i odeća sa dugmićima, treba da se pere raskopčana.
Odeća sa elastinom, poput kupaćih kostima, biciklističkih odela i sličnog, nikako ne treba da se pere u mašini, već ručno.
Preuzeto: objektiv.rs
Foto: Shutterstock