Vlada Srbije donela je odluku o izradi Prostornog plana područja posebne namene dvosmernog magistralnog gasovoda Niš – Batajnica – Horgoš – granica Mađarske, sa elementima detaljne regulacije.
Okvirna granica Prostornog plana obuhvata delove teritorije gradova Beograd, Niš i Novi Sad i opština Ada, Aleksinac, Batočina, Bečej, Varvarin, Velika Plana, Žabalj, Inđija, Jagodina, Kanjiža, Lapovo, Paraćin, Ražanj, Senta, Smederevska Palanka, Svilajnac, Stara Pazova, Titel, Ćićevac, Ćuprija.
Trasa budućeg gasovoda
Konačna granica obuhvata Prostornog plana biće definisana Nacrtom prostornog plana.
U odluci Vlade se navodi da se izrada Prostornog plana zasniva na planskoj, studijskoj, tehničkoj i drugoj dokumentaciji, rezultatima dosadašnjih istraživanja i važećim dokumentima u Republici Srbiji.
Prostorni plan će sadržati detaljnu razradu, kao i pravila uređenja, građenja i korišćenja područja.
– Cilj donošenja Prostornog plana jeste obezbeđivanje uslova za izgradnju dvosmernog magistralnog gasovoda kao interkonektora između Mađarske ka Bugarskoj i Severnoj Makedoniji, preko teritorije Srbije – ističe se u dokumentu koji je pre dva dana potpisala Ana Brnabić.
Položaj koridora gasovoda biće određen uvažavajući princip maksimalnog mogućeg prostornog usklađivanja sa postojećim i planiranim zonama zaštićenih prirodnih i kulturnih dobara, infrastrukturnih sistema i građevinskim područjima postojećih naselja.
Sredstva za izradu Prostornog plana obezbeđuje JP Srbijagas, a nosilac izrade plana je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Rok za izradu radne verzije Nacrta prostornog plana je 12 meseci od dana stupanja na snagu ove odluke, osmog dana od objavljivanja u Službenom glasniku.
Nacrt prostornog plana biće izložen na javni uvid po skraćenom postupku, u sedištima jedinica lokalne samouprave koje su u obuhvatu Prostornog plana.
Podsetimo, krajem avgusta prošle godine direktor Srbijagasa Dušan Bajatović najavio je da Srbija razmatra mogućnost gradnje novog gasovoda od Niša do Horgoša, a Ministarstvo građevinarstva donelo je odluku o izradi strateške procene uticaja PPPPN-a gasovoda na životnu sredinu.
Bajatović je rekao da bi ovaj gasovod Srbiji omogućio da značajno poveća postojeći kapacitet i da postane velika tranzitna zemlja.
– Osnove za to su već postavljene gasnom interkonekcijom između Srbije i Bugarske, a gasovod od Niša do Horgoša omogućiće Srbiji dodatne pravce snabdevanja plavim gorivom, iz Azerbejdžana preko TAP-a i TANAP-a, i sa grčkih terminala za tečni gas (LNG), Aleksandropolis i Revituzo – rekao je prvi čovek Srbijagasa.
On je za Novosti kazao da bi zbog razvijenosti mađarskog transportnog sistema, novi gasovod omogućio da se uspostavi dvosmerni gasovod velikog kapaciteta do Baumgartena u Austriji, koji je najveće gasno čvorište u Evropi, i sa druge strane do Grčke, odnosno Turske.
– Kapacitet tog gasovoda bi mogao dodatno da se proširuje kompresorskim stanicama i na transportnim pravcima ka severu i ka jugu. Plus nam ostaje i Balkanski tok sa postojećim ugovorom koji imamo – naveo je Bajatović letos.
On je tada rekao i da još uvek nije odlučeno da se uđe u ovaj projekat, jer je to velika investicija.
– Ali, pravi se plan, pa je Ministarstvo građevinarstva donelo odluku da se uradi procena uticaja na životnu sredinu izgradnje dvosmernog magistralnog gasovoda Niš – Batajnica – Horgoš – naveo i dodap da je potrebno je da se nađe investitor.