fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Održan okrugli sto o ulozi žena u privredi i društvu

Najdelotvornija mera za postizanje rodne ravnoteže u ekonomskoj, političkoj i društvenoj sferi jesu propisane rodne kvote na osnovu  kojih se  određeni obavezni broj žena nalazi na rukovodećim pozicijama u javnoj upravi i privredi. Rodne kvote su se pokazale kao delotvorne u razvijenim zemljama i Srbija bi trebalo da sledi taj primer, rečeno je na okruglom stolu: „Uloga žena u privredi i društvu“ održanom 29. juna 2017. godine u Somboru.

Skup je organizovala ambasada Izraela u Srbiji i Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) u sklopu obeležavanja 69. godišnjice nezavisnosti Izraela i 25 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa.

Okrugli sto je otvorila gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović i članica Upravnog odbora NALED-a, koja je istakla da grad podržava rodnu ravnopravnost, da je među prvim gradovima u kojima je otvorena sigurna kuća.

„Već tri godine u saradnji sa Pirotom realizujemo  program  koji okuplja veliki broj žena iz Sombora i Stapara koje izrađuju motive sa staparskog ćilima koji je najpoznatija tradicionalna rukotvorina sa ovog područja“, kazala je gradonačelnica i istakla kao dobar primer podrške ženama  – program „1000 žena“ čiji je cilj da se u seoskim sredinama  na izradi tradicionalnih rukotvorina u narednih godinu dana angažuje 1000 žena.

O iskustvima Izraela u ekonomskom osnaživanju žena govorila je NJ.E. Ambasadorka Izraela Alona Fišer Kam.

„Izrael podržava viziju društva u kojem žene imaju jednake mogućnosti u izboru profesionalnog puta koji će im omogućiti da zauzmu vodeće pozicije i popločaju put za bolje društvo“, kazala je Ambasadorka Fišer Kam.

Prema njenim rečima, gotovo 60 odsto zaposlenih u civilnom i javnom sektoru su žene, ali na nižim nivoima. U Izraelu žene imaju centralnu ulogu u pravosudnom sistemu, i sada, kao i prethodnih godina, predsednik Vrhovnog suda  je  žena.

Na okruglom stolu govorila je i prof. dr Branka Drašković, savetnica predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, koja je detaljno objasnila način realizacije programa „1000 žena“ .

O ulozi žena u privredi i društvu govorio je i Predrag Vuletić, pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova, te Stanka Pejanović, generalna direktorka „Gorenja“ i članica UO NALED-a.

„Do pozicije generalne direktorke „Gorenja“ trebalo je biti uporan i vredan. Prvi posao mi je bio kod „Rodića“ u Kuli, a dalje sam napredovala tako što sam radila zahtevnije i komplikovanije poslove koje muškarci nisu hteli. Jednostavno, tako je. Sada sam generalna direktorka „Gorenja“ i u  mom timu je  60 odsto žena. Nisam feministkinja, ali smatram da su žene odgovornije i volela bih kada bismo postigle nivo muške  međusobne solidarnosti.

Podršku  ženskom preduzetništvu u Izraelu prezentovala je Rina Bar-Tal, emeritus predsednica Izraelske ženske mreže.

Skupu je prisustvovala i NJ.E. ambasadorka Indije Narinder Čohan, Nemanja Sarač, član Gradskog veća grada Sombora za oblast kulture i obrazovanja i predstavnici drugih institucija – navodi se u dopisu Poslova informisanja i odnosa sa javnošću Gradske uprave grada Sombora.

Tagovi:
Pročitajte još: