Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Održana svečanost u znak sećanja na Eugena Kočiša

Kula - izložba

Narodna biblioteka Kula upriličila je svečanu izložbu povodom 101. godišnjice od rođenja Eugena Kočiša, jugoslovenskog vajara, pod nazivom „Eugen Kočiš – (ne)zaboravljeni umetnik“.

Ovom prilikom, Dragana Durković, direktorka Narodne biblioteke, istakla je da je ovaj omaž prvi u seriji manifestacija koje su planirane sa ciljem da se oda počast, ali i da se građani podsete svih onih koji su svojim likom i delom ostavili izuzetan trag u Kuli i neposrednoj okolini.

„Početkom januara počeli smo da razmišljamo koji su sve umetnici rođeni u Kuli, koji su živeli u Kuli i koji su ostavili bilo kakav trag u Kuli i odlučili smo da počnemo sa Eugenom Kočišem, jer je njegov datum rođenja bio prvi. Sada nastavljamo da otkrivamo (ne)zaboravljene građane, poput Karla Bijelickog, Isidora Bajića, Lazara Bajića, Lazara Mikulića, Đure Bogojevca i mnogih znamenitih Kuljana“, navela je Durkovićka.

Prvobitno je planiran samo omaž posvećen Eugenu, ali zahvaljujući pronalasku skulptura u školi u Kucuri i u Domu kulture u Ruskom Krsturu, organizovana je izložba. Nešto više o samom procesu prikupljanja građe za ovu izložbu, rekla je Nikolina Šćekić Karabasil, istoričarka umetnosti:

„Najviše smo dolazili do podataka na osnovu rada profesorke Leposave Kljajić koja je stupila u kontakt još za života Eugenove supruge, pa je od nje dobila raznorazne podatke i foto-podatke iz njihove lične arhive i pošto ona više nije živa, građa profesorke Kljajić nam je značila jer smo u njoj nalazili podatke gde bi sad mogle da se nalaze te skulpture koje su još ostale, tako da smo na taj način, preko prijatelja, dobijali brojeve telefona, zvali i dobijali informacije. Saznali smo da se u školi u Kucuri nalazi skulptura koja je urađena 1949. godine, a koja je bila posebno izložena u Zagrebu na Likovnoj akademiji. Takođe, Galerija kulturnog centra iz Vrbasa nam je pozajmila jednu skulpturu, portret Petra Konjovića. Reljef „Đađe“ je bio u Domu kulture u Ruskom Krsturu, a portret muškarca smo našli kod jednog antikvara sa kojim smo stupili u kontakt“, napomenula je Šćekić Karabasil.

Organizatorke izložbe su Dragana Durković, Nikolina Šćekić Karabasil i Jovana Edelinski, koje su u realizaciji ovog događaja imale podršku lokalne samouprave, kao i  predsednika opštine Kula, Damjana Miljanića.

Tagovi:
Pročitajte još: