Losos i druge ribe hladnih mora smatraju se važnim izvorom antiupalnih omega 3 masnih kiselina. Ali, riba nije ni jedini ni najzdraviji ni najekonomičniji izvor omega 3. Pogledajte ovaj pregled najboljih biljnih izvora omega 3 masnih kiselina.
Orasi: jedino koštunjavo voće koje sadrži značajnije količine omega 3, orasi se preporučuju za poboljšanje kognitivne funkcije, raspoloženja i za zdravlje srca. Kao i ostalo koštunjavo voće, ali i semenke, i orahe je najbolje koristiti sirove, jer se zagrevanjem menja struktura masnih kiselina. Eventualno možete orahe ispeći u rerni (na nižim temperaturama).
Asai bobice: poznate i kao superhrana, asai bobice su bogatije omega 3 masnim kiselinama od nekih vrsta riba. Takođe, asai bobice su bogat izvor antioksidanasa, tzv. antocijanina koji se preporučuju kao prevencija srčanih bolesti. Borovnice sadrže iste ove antioksidanse, ali asai bobice su jedine koje sadrže merljivu količinu omega 3.
Bundevino seme: dobar su izvor omega 3, bogate su gvožđem, alkalizuju organizam i blagotvorno deluju na stabilizovanje nivoa šećera i hormona (jer snižavaju insulin i kortizol u organizmu). Grickajte sirove i organski gajene semenke bundeve.
Konopljino seme: izvrstan izvor omega 3. Sadrži i omega 6, ali omega 6 biljnog porekla se razlikuje od istih masnih kiselina životinjskog porekla, jer ne sadrži holesterol ili veću količinu zasićenih masti. Omega 3 i 6 iz semena konoplje poboljšavaju funkciju mozga i zdravlje organa za varenje. Osim semena, može se koristiti i konopljino ulje. Semenke nemojte termički obrađivati, jer zagrevanje menja strukturu masnih kiselina. Inače, semenke konoplje se posebno preporučuju sportistima.
Lanene i čia semenke: one su apsolutno najbogatiji biljni izvori omega 3 masnih kiselina. Takođe su odličan izvor vlakana, vitamina B kompleksa, proteina i magnezijuma. Koristite ih sirove, lanenene samlevene (jer organizam može da iskoristi njihove hranljive sastojke samo kada su samlevene), a čia semenke i cele i samlevene.
Preuzeto: Zdravahrana.com