Mislite da će ispiranje usta pre pregleda kod stomatologa oprati tragove grehova u oralnoj higijeni? Razmislite ponovo.
Iako su oči prozor u dušu, tvoja usta nude bogatstvo informacija o tvojim navikama — uključujući ono što si radio u spavaćoj sobi.
Ipak, mnogi od nas i dalje osećaju potrebu da lažu svog stomatologa, pri čemu je istraživanje iz 2020. godine pokazalo da 73 odsto ljudi govori laži dok su u stomatološkoj stolici.
Više od četvrtine onih koji su to priznali rekli su da se to dešava zbog stida od svoje loše oralne higijene, dok je 17 odsto okrivilo strah od stomatologa za neizgovaranje istine.
Međutim, stomatolozima treba jasna slika o vašem načinu života kako bi osigurali da dobijete odgovarajući tretman. A pošto mogu da pronađu sve dokaze kada širom otvorite usta, bolje je biti iskren.
Ovde, dr Mino Gamari, stomatolog iz Melburna, deli najveće laži koje pacijenti govore i šta ih otkriva.
„Ne pušim, ne koristim ni vejp“
„Stomatolozi obično mogu da primete da li ste pušač, i važno je da to kažete svom stomatologu kako bi mogli da prate vaše oralno zdravlje“, kaže dr Gamari.
Nikotin na zubima je prvi znak, ali „pušenje takođe može ostaviti poseban miris u vašim ustima koji je teže prikriti od uobičajene hrane.“
Pored toga, i pušenje i korišćenje vejpa mogu dovesti do suve usne šupljine, a u nekim slučajevima čak i do bolesti desni.
Dr Gamari dodaje: „Crvenilo, upala ili oticanje desni mogu biti jasni znakovi bolesti desni uzrokovane pušenjem.“
„Izbegavam gazirane napitke i kafu“
Svaki peti učesnik u istraživanju priznao je da je lagao o konzumaciji gaziranih pića, ali gazirani napici sadrže kiseline koje razgrađuju zubnu gleđ, pa nema smisla pretvarati se da se suzdržavaš.
„Slično tome, kafa može da oboji zube, dovodeći do toga da požute ili promene boje tokom vremena“, kaže dr Gamari.
„Obaveštavanje svog stomatologa o vašim čestim pićima će im omogućiti da vas bolje savetuju o rutini i pomognu u upravljanju simptomima — iako će vam savetovati da smanjite pića koja oštećuju zube.“
„Redovno koristim konac za zube“
Još 20 odsto ispitanika je bilo neiskreno o korišćenju konca za zube. Međutim, dr Gamari kaže da je „veoma očigledno“ da li to stvarno radite ili ne.
„Plak se može nakupljati između zuba, pa bi bilo očigledno da ste koristili konac“, objašnjava. „Pacijenti koji manje koriste konac su takođe skloniji krvarenju kada ga koriste.“
Drugi znaci da izbegavaš korišćenje konca uključuju crvene ili otečene desni, promena boje zuba, a u ređim slučajevima čak i pomeranje zuba.
„Perem zube dva puta dnevno“
„Ova laž se može činiti lakšom za izbeći, jer ako perete zube jednom dnevno, možda mislite da to nema velike razlike, međutim, postoji nekoliko načina da se primeti ako pacijent ne pere zube dva puta dnevno“, kaže dr Gamari.
„Nakupljanje tartara i plaka je jedan lak način da se primeti neko ko ne pere dovoljno, jer se ovo nakuplja kada se zubi zanemaruju. Šupljine se takođe mogu formirati ako redovno ne čistite zube.“
U nekim slučajevima, pacijenti čak dođu na pregled sa hranom koja je još uvek zaglavljena između zuba jer pranje zuba rade vrlo povremeno.
„Ne grizem nokte“
Da li si znao da često grizenje noktiju može dovesti do sitnih čipova ili oznaka na tvojim zubima? Da, čak ni ova navika nije sigurna od stomatologa.
Dr Gamari kaže da ponekad „bakterije mogu da se formiraju u ovim čipovima, što dovodi do propadanja“, dodajući: „Često grizenje noktiju može takođe izazvati više trošenja zuba.“
Vredno je obavestiti svog stomatologa ako imaš problema da se oslobodiš ove navike, jer često mogu savetovati tretmane koji pomažu.
„Izbegavam šećer“
Poneki slatkiš je u redu, ali laganje o tome nije, jer visoka potrošnja šećera „može izazvati neravnoteže u tvojim desnima i promene u tvojoj pljuvački.“
„Kada se šećer konzumira, on reaguje sa bakterijama unutar plaka i proizvodi kiselinu, što može dovesti do propadanja zuba tokom vremena“, kaže dr Gamari.
„Puno šećera skida tvoju prirodnu gleđ i slabi zube na duge staze, zbog čega će ti stomatolog savetovati da smanjiš unos i obratiš pažnju na simptome ako si iskren s njima.“
„Retko pijem alkohol“
Prema dr Gamari, „stomatolozi mogu da primete simptome koji su uobičajeni kod čestih pijanaca, poput suve usne, uzrokovane smanjenom proizvodnjom pljuvačke povezanom sa konzumacijom alkohola.“
Možda misliš da nema štete u maloj laži ovde — na kraju krajeva, šta ima alkohol s zubima? Ipak, prekomerna upotreba alkohola je povezana sa oralnim karcinomima, tako da je iskrenost važna kako bi stomatolog mogao da prati zabrinjavajuće simptome.
„Nisam imao oralni seks nedavno“
Ova laž nije uobičajena, jer nije baš standardna tema tokom pregleda. Ipak, ako dođe do toga, tvoj stomatolog obično može da primeti znakove da si imao oralni seks, bez obzira na to što negiraš.
„Ako ostavlja modricu, svaki stomatolog to može primetiti“, kaže Dr Ghamari.
Pokušaj da se ne brineš previše, jer su stomatolozi na TikToku potvrdili da te neće osuditi, sa jednim koji je rekao: „Osim ako pacijent nije stvarno mlad ili ne pokazuje znakove zlostavljanja, nije nas briga.“
U celini, dr Gamari kaže da „laganje svom stomatologu predstavlja štetu za vas, jer ako se propuste znakovi ozbiljnijih zdravstvenih problema kao rezultat, vaše zdravlje može patiti.“
Poziva ljude da se oslobode stida i shvate da će samo imati koristi od istine, dodajući: „Kao stomatolozi, razumemo da može biti teško za pacijente da slede sve savete, a što više znamo, to više možemo upravljati faktorima načina života i ponuditi smernice kako da održite zube u najboljem stanju,“ piše Metro.co.uk.