Nakon što napravite grešku, osećanje krivice je dobra stvar – to znači da imate empatiju. Ponekad je krivica samonametnuta i beskorisna, na primer, nakon što se opustite i kasnije se ne osećate dovoljno produktivno.
U drugim slučajevima, krivica je moćan motiv da napredujete. Jednom kada se izvinite zbog svoje greške, vreme je da prevaziđete krivicu i koristite je kao alat. Evo kako da svoja osećanja krivice pretvorite u produktivne planove za promene.
Kanališite krivicu u promenu na bolje
Baš kao što stres često može biti jak motivator da se nešto uradi, krivica je moćna emocija kada je u pitanju sprovođenje promene. Možete dati najiskrenije izvinjenje svih vremena, ali to ništa ne znači ako ne promenite svoj način napredovanja.
Umesto da se preterano izvinjavate, držite se konkretnog plana. Na primer, ako je izvor vaše krivice činjenica da uvek otkazujete planove u koje su uključeni drugi ljudi, potrudite se da se držite svojih obaveza u budućnosti. To znači da pre svega sprečite davanje obećanja koje ne možete da ispunite ili zakazivanje prevelikog broja sastanaka.
Svetla strana krivice je ta što osvetljava stvari o nama za koje znamo da su u sukobu s našim vrednostima. Suviše često je krivica rezultat prave greške i to je znak da treba nešto da se promeni u budućnosti.
Krivica može biti sveobuhvatna, ali kada prepoznate odakle dolazi, možete da je koristite kako biste rasli i menjali se. Ključ je da razumete svoje negativne emocije i usmerite ih u akcije koje su pod vašom kontrolom. A ako imate tendenciju da se uvek osećate krivim za stvari koje su van vaše kontrole, onda biste mogli da potražite pomoć psihologa.