Ministarstvo finansija i Privredna komora Srbije pripremili su Uputstvo za primenu Uredbe o fiskalnim pogodnostima i direktnim davanjima privrednim subjektima u privatnom sektoru, sa ciljem lakšeg razumevanja najznačajnijih odredbi ovog akta.
Takođe, u cilju efikasne primene fiskalnih mera, a radi pomoći privrednim subjektima, Grad Sombor daje sledeća pojašnjenja:
OTVARANJE NAMENSKOG RAČUNA
Radi isplate direktnih davanja privrednom subjektu otvara se poseban namenski račun – isplata direktnih davanja – COVID-19 kod banke koja u momentu stupanja na snagu Uredbe vodi tekući račun tog privrednog subjekta.
Međutim, privredni subjekti koji u momentu stupanja na snagu Uredbe imaju otvorene tekuće račune kod više banaka, dužni su da najkasnije 25. aprila 2020. godine, putem elektronskih servisa Poreske uprave, dostave podatak o nazivu banke kod koje će biti otvoren poseban namenski račun.
Elektronski servis poreske uprave se nalazi na adresi http://eporezi.poreskauprava.gov.rs/user/login.html , a podatak o nazivu banke se unosi u delu e-Porezi, Izbor prijave, IPB (izbor poslovne banke).
Poreska uprava, preko Uprave za trezor, dostavlja Narodnoj banci Srbije podatke u elektronskom obliku, na osnovu kojih banka otvara poseban račun. Banka je dužna da otvori taj račun u roku koji utvrdi Narodna banka Srbije pri dostavljanju ovih podataka, a koji ne može biti duži od sedam dana od dana kada su banci dostavljeni ti podaci, a najkasnije do 30. aprila 2020. godine. Međutim, otvaranjem posebnog računa ne stiče se istovremeno i pravo na direktna davanja, već se pravo na isplatu sredstava na taj račun po osnovu direktnih davanja ostvaruje samo ako su za to i ispunjeni uslovi koji su propisani Uredbom.
NAČIN PRIHVATANJA FISKALNIH POGODNOSTI možete pregledati i preuzeti OVDE.
FINASIJSKU PODRŠKU PRIVREDNIM SUBJEKTIMA ZA ODRŽAVANJE LIKVIDNOSTI I OBRTNA SREDSTVA možete pregledati i preuzeti OVDE.
DETALJNIJE O PORESKIM POGODNOSTIMA I DIREKTNIM DAVANJA PRIVREDNIM SUBJEKTIMA RADI UBLAŽAVANJA EKONOMSKIH POSLEDICA možete pregledati i preuzeti OVDE.