Smatra se da je 117 svetlosnih godina udaljena od Zemlje i 60 puta bliža svojoj zvezdi nego naša planeta Suncu.
Istraživači veruju da možda postoji planeta na kojoj bi mogao da postoji život. Ukoliko to bude potvrđeno, ovo bi bio prvi put da je pronađena takva planeta, koja kruži oko zvezde koja spada u klasu belih patuljaka, preneo je BBC.
Planeta je otkrivena u zoni pogodnoj za život, što znači da se nalazi na idealnoj udaljenosti od zvezde, u regiji u kojoj nije ni previše hladno ni previše vruće da bi se održao život.
Studija je objavljena u mesečniku Kraljevskog astronomskog društva.
Profesor Džej Farihi sa Koledža u Londonu, koji je vodio studiju, rekao je da je zapažanje potpuno novo za astronome.
Ovo je prvi put da je takvo nešto viđeno u nastanjivoj zoni belog patuljka. Postoji mogućnost da postoji život na planeti koja orbitira oko belog patuljka – rekao je on za BBC.
Dok se veoma velike zvezde, kada potroše svoje gorivo, pretvaraju u crne rupe, manje, poput našeg Sunca, postaju “beli patuljci”, odnosno zvezde koje su potrošile svo svoje nuklearno gorivo i izgubile spoljašnje slojeve.
Obično tada najčešće dostižu veličinu planete i emituju plavkasto-belu svetlost kada se formiraju.
Smatra se da je ova planeta 117 svetlosnih godina udaljena od Zemlje i da je 60 puta bliža zvezdi nego naša planeta Suncu.
Istraživački tim nema direktne dokaze o postojanju planete, ali kretanje 65 struktura veličine Meseca koje kruže oko nastanjive zone “belog patuljka” sugerišu da ona postoji.
Udaljenost struktura jednih od drugih se ne menja, što ukazuje na to da su pod uticajem gravitacije planete u blizini.
– To je bio šok za tim – rekao je profesor Farihi.
– Kretanja su bila toliko precizna da ovakve stvari ne mogu da se izmisle – istakao je on.
Preuzeto: 24sedam
Foto: pixabay.com