Pozivamo Vas na otvaranje izložbe slika “Rađanje”, slikara Ljubiše Đurić, koje će biti upriličeno u utorak, 10. jula, u Galeriji Kulturnog centra “Laza Kostić”, u 19h. Postavka će trajati do 28. jula.
Ljubiša Đurić rođen je 1949. u Majdanpeku. 1975. godine završio je Višu pedagošku školu u Beogradu, a 1980. diplomirao je na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Zorana Petrovića. Magistrirao je u klasi profesora Dragana Lubarde, 1985. godine. Studirao je i istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu. Bio je stipendista Fonda za mlade talente „Moša Pijade”. Priredio je brojne samostalne izložbe i bio učesnik na mnogim kolektivnim. Dobitnik je različitih nagrada i priznanja. Član je ULUS-a i Udruženja francuskih umetnika „La Maison Des Artistes“. Živi i radi na relaciji Beograd – Pariz.
Izložbu Ljubiše Đurića pod nazivom „Rađanje“ čine slike različitih dimenzija, izvedene kombinovanom tehnikom na platnu. Svi radovi su iz recentne produkcije i u domenu izgađene poetike. Zajednička tačka svih predstavljenih dela je jaje, simbol univerzalnosti, rađanja života i umetnosti. Razvojni put jajeta izjednačen je sa procesom nastajanja novog. Crno-beli odnos elemenata je dominantan i s razlogom je potenciran, jer umetnik na taj način stavlja akcenat na Njutnovu tezu da je crna odsustvo svetlosti, a bela njeno prisustvo. Različite svetlosne nijanse jajeta sugerišu na postojanje desetina varijanti crne i bele, što referira na isto toliko mogućih izlaza – svetlo na kraju svakog tunela. Oponirajući jedna drugoj, crna i bela provociraju i potvrđuju neophodnost čvrstih temelja na kojima će se kasnije graditi, kao što je i Vavilonska kula izgrađena na drevnim crno-belim temeljima. Đurić je svoj opus satkao od asocijacija različitog tipa (crno-bele fotografije i crno-beli filmovi, noćno neba prekrivenog blistavim zvezdama, smena dana i noći, raspolućenost čoveka između dobra i zla, pop-arta, filozofije neoplatonizma i td.) koje su simbolički implicirane u delo.
Izvor: kcsombor.org.rs