Kralj tadašnje Burme Mindon želeo je da ostavi nešto korisno budućim generacijama. Kako je jako voleo književnost i bio je lud za čitanjem knjiga, bio je mišljenja da boljeg poklona budućnosti i svojoj zemlji- nema do knjige. Želeo je da ta knjiga bude posebna i da traje vekovima pa je napravio najveću knjigu na svetu.
Mindon od Burme je želeo da knjiga koja će biti njegova zaostavština traje 5000 godina, a znao je da papir toliko neće preživeti taj zub vekova. Kada je 1860. godine počeo graditi glavni grad Burme Mandalau, počeo je i praviti najveću knjigu na svetu koja još uvek stoji u podnožiju Mandau Brda.
Dimenzije knjige su zapanjujuće- knjiga sadrži 730 listova ili 1460 stranica, sve su napravljene od mramora i sadrže oko 100 linija teksta. Svaki list je širok 107 cm, visine 153cm sa 13cm debljine. Svaki od kamenih tabla ima svoju vlastitu pogodu u svi su raspoređeni oko središnje zlatne pagode- poznate kao Kuthodav pagoda.
Knjiga je završena posle osam godina, a 1868. godine je zvanično otvorena za javnost. Izvorno je svaka tabla imala i svoj dragoceni dragulj na vrhu, ali kad su Britanci napali sever Burme (1880), svi dragulji su nestali .