Redovna i zdrava ishrana je glavni preduslov za naše dobro zdravstveno stanje. Međutim, ponekada zdrave namirnice mogu pogoršati zdravlje vaše dece, zato što ih njihov organizam ne može variti, a imunitet je preslab da se odupre tim namirnicama.
Med
Deci do dve godine starosti se ne sme davati med, jer isti može sadržavati toksin Clostridium botulinum koji izaziva trovanje po imenu botulizam. Imunitet odrasle osobe sposoban je da se bori protiv pojave tih stvari, ali ne i dečji, pa ga je bolje u potpunosti izbegavati u ranim godinama vašeg mališana.
Nepasterizirano mlijeko
Kravlje mleko sadrži mlečne proteine koje deca do godinu dana života ne mogu variti, pa se ne preporučuje uvođenje ove namirnice u njihovu ishranu pre prvog rođendana. No, u mlađoj dobi poželjno je izbjegavati i domaće mleko koje nije prošlo proces pasterizacije. Domaće mleko je puno ukusa, a neki veruju i da je bolje od onog industrijskog, pa može imati bakterije koje mogu izazvati probavne smetnje kod dece.
Neke vrste riba
Riba je odličan izvor omega 3 masnih kiselina i proteina, pa se preporučuje od prvog rođendana. No neke vrste ribe poput tune, sabljarke i skuše mogu sadržavati značajne tragove žive koje će naškoditi nervnom sistemu deteta.
Citrusno voće
Limun, limeta, grejp i narandže su deo zdravih plodova koji sadrže visok nivo vitamina C. Ali, ove plodove karakteriše i visoka kiselina koja može nadražiti želudac deteta i izazvati osip na koži.
Hrana koja naduvava naš stomak i organizam
Brokoli i pasulj su samo jedne od namirnica sa visokim nivoom prehrambenih vlakana koji poboljšavaju probavu, ali i izazivaju jake gasove. I dok oni kod odraslih osoba izazivaju tek neugodu, kod male dece mogu prouzročiti jake bolove u predelu trbuha, pa je bolje pričekati sa njihovim uvođenjem u ishrani najmlađih.
Preuzeto: srbijadanas.com