Pune su soli, kalorija i aditiva.
Da biste se rešili prekomernog unosa kalorija, a samim tim i viška kilograma, veliki naglasak treba staviti na kvalitet ishrane i pažljiv odabir sastojaka.
Kao osnovu za zdrav način života, vredi dati prednost namirnicama bogatim vlaknima i hranjivim sastojcima koji podržavaju metaboličke procese u telu, doprinoseći tako i oslobađanju suvišnih kilograma.
Već znamo da su pekarski proizvodi, potogovo oni koji sadrže belo brašno i margarin u sebi, izuzetno nezdravi, posebno ako ih jedete svakog dana. Ali, na listi zdravih nakirnica često se “provuku” i one koje ne čine uslugu osobama koje žele da smršaju.
1. Zamrznuta jela sa mesom
Iako se zamrznuta i instant jela brzo i lako pripremaju i često su ukusnija od prirodnih namirnica, sadrže brojne konzervanse, aditive i često previše soli.
Mnogo je sigurnije pripremiti meso kod kuće i začiniti po volji.
2. Suvo voće
Suvo voće sadrži puno vlakana i antioksidanata, ali i dosta šećera, ulja i regulatora kiselosti.
Bez obzira na to koje suvo voće konzumirate, imajte na umu da je ono uvek kaloričnije od svežeg. Nije loše uvrstiti ga u ishranu s vremena na vreme, ali u manjim količinama.
3. Kukuruz iz konzerve
Povrće u konzervi se priprema sa puno soli. Tako,na primer, 100 grama konzerviranog kukuruza sadrži 275 miligrama natrijuma. Previše soli može da zadrži tečnost u organizmu.
Zamrznuto povrće može da bude bolja alternativa, ali ne zaboravite da i ono često sadrži dodatnu so. Zato je uvek najbolja opcija da sami zamrznete povrće – tad ćete znati šta stvarno jedete.
4. Pirinčane galete
Pirinčane galete ne sadrže puno masti i šećera, ali zato imaju dosta soli i kalorija u sebi. Jedna galeta sadrži približno 35 kalorija i 30 do 70 miligrama natrijuma. A znamo već da se niko ne zaustavi na jednoj pirinčanoj galeti, već pojede celo pakovanje…
5. Prerađeni mesni proizvodi
Mesne prerađevine, poput kobasica, slanine, šunke ili parizera sadrže puno soli i aditiva, a umesto pravog mesa u njima često mogu pronaći i svinjska koža i živinske kosti. Pametno je birati samo proizvode sa visokim sadržajem mesa od najmanje 80 odsto.
6. Žitarice iz kutije
Musli i pahuljice od žitarica sadrže najmanje 20 grama šećera na 100 grama, što odgovara gotovo celokupnom dnevnom unosu šećera. Najbolje je jesti ovsenu kašu od pahuljica koje ste kupili u rinfuzu, sa jogurtom i sezonskim voćem.
7. Supa iz kesice
Većina supa iz kesica sadrži puno aditiva, pojačivača ukusa i konzervansa, tako da se ne može nazvati zdravim jelom. Budući da nemaju gotovo nikakav sadržaj vlakana, supe iz kesice takođe usporavaju metabolizam.
8. Dijetalni gazirani sokovi
Veštački zaslađivači koji se mogu pronaći u takozvanim light sokovima, pokreću odgovor insulina u pankreasu na isti način kao šećer, što dovodi do skladištenja masti. Umesto toga, odaberite sveže ceđeni sok ili, još bolje, pojedite celu voćku – tako ćete uneti vlakna koja su prava blagodat za probavni sistem.
Foto: Freepik
Preuzeto: telegraf.rs