Poznati kao visoko inteligentne životinje koje žive u čoporima, vekovima ih prati glas da su divlji i opaki, a neretko su junaci mitova i legendi.
1. PRAVA LJUBAV
Kada vukovi jednom pronađu svog ljubavnog partnera, nastoje da ostanu zajedno i u dobru i u zlu, u zdravlju i bolesti, često dok ih smrt ne rastavi. Čopor vukova se uglavnom sastoji od glavnog para – mužjaka i ženke i njihovih potomaka. Iako se samo glavni par razmnožava, svi ostali odrasli članovi čopora pomažu u odgoju i brizi o mladuncima i osiguravaju im preživljavanje.
2. VUKOVI ĆE DATI ŽIVOT JEDNI ZA DRUGE
Pored toga što su monogamni i najčešće ostaju sa jednim partnerom ceo život, vukovi razvijaju tako snažne društvene veze sa porodicom i voljenima, da je poznato da se žrtvuju za opstanak svog čopora, odnosno porodice. Romeo i Julija im nisu ravni.
3. SVE JE U ZAVIJANJU
Možda najpoznatija karakteristika sivog vuka je njegovo prodorno zavijanje. Ono je prvenstveno alat za komunikaciju, kako između pojedinca i čopora, tako i između različitih čopora. Kada je reč o teritoriji, zavijanje između čopora će odrediti veličinu i snagu različitih čopora, na osnovu čega vukovi najčešće donose odluku da li da napadnu ili da se povuku.
4. VUKOVI SU DUGAČKI I BRZI
Prosečna dužina ženki je od 137 cm do 183 cm od nosa do repa, dok mužjaci mogu narasti i do 198 cm u dužinu. To je delimično razlog što mogu da trče brzinom od 58 do 61 km na čas na kratke staze, mada ukoliko ne jure plen, teže da “krstare” laganijim tempom od oko 8 km na čas.
5. GLADAN KAO VUK
Ne kaže se džabe “Gladan kao vuk”! Vukovi mogu da pojedu ogromne količine hrane odjednom, čak do 9 kg za jedan obrok. Alfa mužjak se jede prvi i poješće najviše mesa od svih članova čopora. Nakon njega, na red dolaze ostali članovi, a zatim i drugi strvinari.
Iako je ta proždrljivost delimično zaslužna za njihovu lošu reputaciju, to je zapravo taktika preživljavanja, jer vukovi nikad ne znaju kada će imati sledeći obrok i često prođu i dani pre nego što su u prilici da ponovo jedu.