Papa Franja izrazio je danas zabrinutost zbog snažnog uticaja čovečanstva na prirodu i ekosisteme i pozvao da se razmotre prednosti i ozbiljne negativne implikacije veštačke inteligencije koja, kako je naveo, može “oblikovati javno mnjenje, uticati na izbor potrošača i ometati izborne procese”.
Papa je istakao da je neophodno uzeti u obzir “nepromenljivu ljudsku i etičku dimenziju naučnog i tehnološkog napretka”, prenosi Vatikan njuz.
“Napredak koji je postignut zahvaljujući veštačkoj inteligenciji može se pokazati korisnim za čovečanstvo, na primer u oblasti medicine i zdravstvene zaštite, u zaštiti prirodne sredine i održivom korišćenju resursa u svetlu klimatskih promena, ali može imati i ozbiljne negativne implikacije”, upozorio je papa u pisanom obraćanju plenarnoj skupštini Papske akademije nauka, koja će trajati do srede 25. septembra u Vatikanu.
Papa je poručio da nauke, u svom traganju za znanjem i razumevanjem fizičkog sveta, nikada ne smeju da izgube iz vida važnost korišćenja ovog znanja koje treba, kako je naveo “da služi i unapređuje dostojanstvo ličnosti i čovečanstva kao celine”.
“Nemojte se prepustiti tehnokratskoj moći i nemojte nazivati inteligencijom ono što to nije. Tehnološki razvoj koji ne vodi poboljšanju kvaliteta života čitavog čovečanstva, već naprotiv, pogoršava nejednakosti i sukobe i nikada se ne može smatrati pravim napretkom”, zaključio je papa.