Paradajz je tokom leta svakodnevni deo naše trpeze, ali uprkos tome, ne znamo koliko ovo povrće (koje je zapravo voće, iako ga svi smatramo povrćem) ima moćan uticaj na naše zdravlje. Ali, paradajz nije idealan izbor namirnice baš za svakoga jer, osim prilično često izaziva alergijske reakcije, kod određene grupe ljude pravi i probleme sa varenjem.
S druge strane, pun je vitamina i minerala i evo kako sve utiče na naše zdravlje!
Smanjuje rizik od oštećenja kože
Paradajz je pun karotenoida, određenog tipa antioksidanta koji štiti kožu od oštećenja izazvanih sunčevim zracima, kaže dijetetičarka Elena Paravantes.
I jedna studija iz 2017. godine je dokazala da redovno konzumiranje paradajza smanjuje rizik od opekotina od sunca, ali to svakako ne znači da ako jedete paradajz možete da se “pečete” na suncu ceo dan, niti on može da zameni kremu za sunčanje.
Poboljšava raspoloženje
Ne samo što je svaki obrok ukusniji uz paradajz, već će vam uz ovu namirnicu i raspoloženje biti bolje.
Studijaiz 2013. godine je pokazala da su ljudi koji su jeli paradajz dva do šest puta nedeljno bili 46 odsto manje skloni prijavljivanju blagih ili umerenih simptoma depresije, u poređenju sa onima koji su ovu namirnicu jeli manje od jednom nedeljno.
“Naučnici nisu sigurni koji nutrijenti daju ovaj efekat, ali veruju da je to zahvaljujući antioksidantima, uključujući likopen”, kaže Paravantes.
Problemi sa varenjem
Paradajz je veoma moćna namirnica, ali ne prija svakome. Ako imate refluks kiseline, na primer, paradajz može da izazove razne simptome, uključujući gorušicu, nadutost i probleme sa varenjem.
Razlog tome je što paradajz sadrži jabučnu i limunsku kiselinu, koje povećavaju količinu kiselina u stomaku i tako izazivaju pomenute probleme.
Gvožđe se bolje apsorbuje
Nutricionistkinja Blanka Garsija kaže da paradajz pomaže da se bolje apsorbuje gvožđe iz drugih namirnica, što je mineral koji ima ključnu ulogu u proizvodnji hemoglobina i mioglobina, proteina koji prenose kiseonik do mišića i organa celog tela.
Ovakav efekat paradajz ima jer sadrži impresivne količine vitamina C, pa se tako u jednoj šolji paradajza može uneti 27 odsto dnevnih potreba vitamina C.
Rane brže zarastaju
“Vitamin C je potreban za proizvodnju kolagena, proteina koji se nalazi u vezivnim tkivima koja pomažu u zarastanju rana”, objašnajva Garsija.
Studija iz 2016. godine je dokazala da rane drastično brže zarastaju kod pacijenata kojima su davani suplementi vitamina C.
Preuzeto: mondo.rs
Foto:Bojana Zimonjić Jelisavac