fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Pazite šta govorite deci!

Jedno novo istraživanje je utvrdilo da ukoliko decu karakterišemo određenim nazivima (npr. debeli), čak i u šali, to povećava verovatnoću da kasnije takva i postanu.

Psiholozi sa Univerziteta Kalifornija, Los Anđeles, pokazali su da devojčice, koje su njihovi bliski rođaci, prijatelji, drugari iz razreda ili učitelji imali običaj da nazivaju “bucka” ili “debela”, pre njihove 10. godine bile izrazito sklonije od proseka da postanu gojazne u kasnijem uzrastu.

Proučavanje je pratilo 2379 devojčica koje žive u Vašingtonu, Severnoj Kaliforniji i Sinsinatiju. Od njih, 58% je izjavilo da su ih pre njihove 10. godine nazivali buckom, ili debelom. Na početku proučavanja izmeren je njihov indeks telesne mase, koji je opet proveren nakon 19 godina. Ispitivanje je pokazalo da su devojčice kojima je govoreno da su debele imale 1,66 puta veću šansu od proseka da zaista i postanu gojazne. Ta sklonost je preostala čak i kad su uklonjeni drugi faktori koji mogu da utiču, kao što je stvarna težina, primanja, rasa i godina ulaska u pubertet. Ovo neopozivo pokazuje da kada se neko obeleži kao “debeo”, to ostavlja merljiv trag u njegovom kasnijem životu.

I još više od toga. Ovo proučavanje je takođe pokazalo da što je više ljudi govorilo tim devojčicama da su debele, to je veća verovatnoća bila da će kasnije postati gojazne.

Jedan od istraživača, docent Dženet Tomijama, izjavila je da su rezultati do kojih su došli naprosto šokantni. Drugi učesnik ovog istraživanja, dr Džefri Hanger, prokomentarisao je da je to negativno povezivanje moglo da dovede da devojčice nesvesno očekuju rezultate toga što ih zovu “debelim”. Potom su kasnije i nesvesno počele da se ponašaju na način koji će i učiniti da zaista postanu gojazne.

Rezultati su  upozoravajući, jer pokazuje da deca kasnije u životu mogu da zaista postanu onakva kakve im se negativne poruku upućuju. Zato bi za svakog roditelja bilo mudro da svesno, bar onoliko koliko je u stanju, nastoji da se kontroliše i ne govori deci stvari kao što su “ništa ne znaš”, “nisi ni za šta”, “samo praviš probleme”, “nikad ne slušaš”, “ne možeš da se složiš ni sa kim”… jer bi se moglo desiti da im deca kasnije u životu zaista postanu takva.

Pruzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: