fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Pažljivo čitati deklaracije na proizvodima za higijenu

Sapun, šampon, dezodorans, razne kreme, šminka, sredstva za negu kose i noktiju, kao i drugi kozmetički preparati i proizvodi za ličnu higijenu sadrže opasne hemikalije koje treba izbegavati, među kojima su paraben, formaldehid, sintetički mirisi, vazelin, triklosan, mineralna ulja, talk.

Sredstva za održavanje higijene doma, bez obzira što su nam velika pomoć u kući, takođe sadrže otrovne supstance koje ozbiljno mogu ugroziti ljudsko zdravlje, istakla je mr Sofija Tomović na vrlo posećenoj tribini koja je u subotu, 14. aprila, održana u prostorijama biblioteke u Ratkovu.

Naziv tribine bio je “Toksične supstance u sredstvima za ličnu higijenu i higijenu doma”.

– Posebno su objašnjena sredstva za čišćenje i dezinfekciju domova, a posebno ponaosob svako kozmetičko sredstvo. Cilj tribine je bio da ljude upozorimo da to uopšte nisu naivna sredstva i da su ona izgrađena od hiljade različitih hemijskih supstanci, od kojih veliki broj nije ispitan na toksičnost – kaže Tomović.

Prema njenim rečima, lista štetnih supstanci je duga i nemoguće je ukazati na sve hemikalije koje štete ljudskom organizmu, a koje se nalaze u kozmetičkim preparatima i proizvodima za ličnu higijenu.

Najbolja preporuka je da postanemo pažljiv čitač deklaracija na proizvodima kako bismo smanjili izloženost toksinima i sačuvali zdravlje.

Međutim, dodaje ona, ni bolje obaveštenim potrošačima nije poznato značenje skraćenica u deklaracijama kao što su DEA, MEA, TEA, DBP, BHA, PEG, SLS, SLES i druge iza kojih se kriju najštetnije supstance.

– Naročito treba obratiti pažnju na to da li postoji neka upozoravajuća napomena u deklaraciji proizvoda, da li su oni alergološki i dermatološki ispitani. Moj savet je da se kozmetika kupuje isključivo u specijalizovanim prodavnicama i apotekama, jer je kod nas klinički ispitana samo medicinska kozmetika – ističe Tomović.

Tribina koja je izazvala veliku pažnju Ratkovčana organizovana je u saradnji sa bibliotekarkom Snežanom Obradović, a pokazuje da biblioteka nije samo mesto dešavanja koja su tematski vezana isključivo za kulturu i književnost.

– Osim što su nas lepo ugostili i što su izneli celu ovu pozitivnu atmosferu u Ratkovu u kome je večeras održana i opštinska smotra folklora, naši domaćini su nam omogućili i da čujemo mnogo pametnih stvari o tome kako da bolje i zdravije živimo, a da pritom ne budemo neuredni – kaže Biljana Zlatković, direktorica Narodne biblioteke “Branko Radičević” iz Odžaka u okviru koje deluje ogranak u Ratkovu.

Izvor: Radio Odžaci

Tagovi:
Pročitajte još: