Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Perete li voće i povrće!?

Nakon što su potrošači u nekim zemljama više puta ove sezone upozoreni na zelenu salatu kontaminiranu bakterijom E. coli, valjalo bi razmotriti temu pravilnog pranja povrća i voća.

Kupujte lokalne, organski gajene proizvode. To su najsvežiji i najbezbedniji proizvodi koje možete da kupite. Što kraći put (prevoz, skladištenje) voća i povrća do potrošača, to manji rizik da se štetne bakterije razviju u/na njima. Organsko voće i povrće kratko operite pod mlazom hladne vode i u slast pojedite.

Obavezno operite voće i povrće iz supermarketa. Ovo voće i povrće često prelazi dugačak put od proizvođača na jednom kraju sveta do potrošača na drugom. Ne možete znati šta je sve na tom putu voće i povrće „preživelo“. Čak i organski gajeno povrće koje stiže sa dalekih destinacija moglo je tokom skladištenja ili prevoza da „pokupi“ bakterije i sl. Ovako kupljeno voće i povrće obavezno operite pre korišćenja.

Perite voće i povrće u sodi bikarboni. Prema istraživanjima, soda bikarbona najefikasnije uklanja ostatke pesticida. Potrebno je oko 2 kašike sode bikarbone na litar vode.

Nemojte oprano voće i povrće da čuvate u frižideru. Vlažno okruženje pogoduje bakterijama, čak i na niskim temperaturama u frižideru. Osim toga, oprano voće i povrće brže truli. Operite ga neposredno pred konzumiranje.

Pažljivo sa osetljivim voćem i povrćem. Neke vrste povrća ne bi trebalo preterano „ribati“, jer se tako čak može i povećati mogućnost da bakterije dospeju na/u njih. Reč je o delikatnom zelenolisnom povrću, pečurkama, mekim vrstama voća. Idealno bi bilo nežno ih prebrisati vlažnom krpom ili ih pažljivo oprati. Ipak, ako pripremate korenasto povrće (krompir, šargarepa), možete ga oprati četkom pod mlazom hladne vode. Isto se odnosi i na jabuke i slično (čvrsto) voće.

Pravilno čuvajte voće i povrće. Na ovaj način se smanjuje rizik od neželjenih bakterija. Kajsije, začinsko bilje, šargarepu, bobičavo voće, zelenolisno povrće, iseckano voće, trebalo bi čuvati u frižideru na 4 stepena (ili na nižoj temperaturi). Avokado, breskve, kruške mogu se ostaviti da potpuno sazru na sobnoj temperaturi pre nego što ih stavite u frižider. Jabuke, banane, lubenice, dinje, crni i beli luk, krompir, paradajz možete čuvati najmanje nedelju dana (a i duže) na sobnoj temperaturi.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: