U vremenima modernih tehnologija i „brzog života“, u velikoj meri su se izmenile tradicionalne metode vaspitavanja, a odrastanje dece, za roditelji imaju sve manje vremena da se njima bave, neretko se svodi na interaktivne igrice i upotrebu elektronskih uređaja u svrhu učenja i socijalizacije dece, kao i razvoja njihovih veština i sposobnosti, posebno u smislu mentalne higijene. Smart uređaji na efikasan način pomažu edukaciji dece, ali su im oduzela jedan izuzetno koristan i važan segment detinjstva. Naime, deca se sve ređe susreću sa knjigama, te im ponekad manjka kritičkih veština i znanja, koja se dobijaju gotovo isključivo čitanjem. Manjka, dakako, i širine i opsega vokabulara. Zbog toga je važno da se, još od najranijeg doba, roditelji vrate korenima kad je u pitanju podizanje dece. Najpre, da im čitaju, a naposletku, kada deca savladaju samostalno čitanje, da ih podstiču da čitaju. Iznećemo samo nekoliko prednosti koje čitanje daje.
Najpre, čitanjem se pokreće maštovitost, kreativnost i kreativno izražavanje. Ono, kako je već spomenuto, razvija bogatiji rečnik kod dece, te deca imaju i uvid u to kako se jezik menja, razvija i dopunjuje. Neizostavno je spomenuti da kontinuirano čitanje različitih, uzrastu prilagođenih knjiga, podstiče bolje rasuđivanje, a deca uče da razlikuju činjenice od mišljenja. Mogu da nauče da upoređuju dve stvari, kao i da izvode dobre i kvalitetne zaključke. Knjige, u svojoj samoj suštini, daju određenu „ljudsku širinu“, odnosno deca čitanjem usvajaju nebrojeno mnogo podataka, istorijskih fakata i informacija, koje će im značiti kroz čitav život. Uz pažljiv odabir, knjige daju priliku da deca usvoje određene kodekse i vrednosti, koje su od značaja za pojedinca, ali i za celokupnu zajednicu. Knjige, naposletku, stimulišu intelekt, mentalno zdravlje, ali i emocionalnu inteligenciju.
Na ovom mestu, izdvojićemo samo neke od knjiga koje su se pokazale kao najomiljenije mališanima, ali i kao one koje svojim sadržajem nude upravo da se navedene prednosti realizuju:
- Mali princ – čini se da o ovom romanu Antoana de Sent Egziperija ne mora mnogo da se piše, ovo je verovatno jedna od najlepših knjiga, kako deci, tako i odraslima. Priča o prijateljstvu, brizi, ljubavi, poverenju, imaginaciji, ali i smrti, pojašnjenoj kao privremenom rastanku. „Čovek samo srcem dobro vidi, suština se očima ne može sagledati“.
- Lepotica i zver – Najlepša bajka ikada napisana, priča stara koliko je staro i vreme. Ispričao ju je Šarl Pero. Ona nas uči da volimo ono što se nalazi iza spoljašnjosti, te da je spoljašnja lepota zanemarljiva i da je bitno uvažavati samo prave vrednosti.
- Plavi čuperak – Idealna pesnička zbirka za decu, a Mika Antić na jednostavan, a ipak maestralan način govori o ljubavi, odrastanju i mašti. Deca joj se, i kad odrastu, veoma često vraćaju. „ Čuperak kose obično nose, neko na oku, neko do nosa, ali ima jedan čuperak plavi, zamisli gde? U mojoj glavi“.
- Alisa u zemlji čuda – Luis Kerol je, verovatno, veoma dobro poznavao dečiju dušu i um. Njegovo delo ušlo je u lektire širom sveta. Govori nam o čovekovim snovima, o sposobnostima ljudskog uma da izmašta svet u koji će da se sakrije. Alisa, Ludi Šeširdžija i kraljica Srca uvode nas u svet obojan najšarenijim bojama.
- Hari Poter – Odrastanje uz junake, koje je izmaštala i tako vešto utkala u detinjstvo dece širom sveta Džoana Rouling, ove višetomne priče o magičnom Hogvortsu, zasigurno je jedno od najlepših putovanja koje dete može da iskusi. Prijateljstvo Harija, Rona i Hermione zauvek im ostaje urezano u srce, kao vrednost na kojoj će temeljiti sva svoja buduća prijateljstva. A, Hari nas je naučio i da dobro uvek pobedi zlo, na kraju.