Iako neki kažu da sir utiče na zakrečenje arterija, da je kaloričan pa vam dodaje kilograme, to ne znači da ga ne treba uopšte jesti. Sir je isto tako i dobar izvor kvalitetnih proteina, kalcijuma, fosfora, a ima i druge koristi po zdravlje…
Feta sir
Ključni sastojak grčke kuhinje, feta sir ima manje masti i kalorija od većine drugih vrsta sira, kaže Natali Kain-Biš, docent na predmetu ishrana i dijetetika na Kent stejt univerzitetu. U 30 grama feta sira, što je sasvim dovoljno za porciju grčke salate, ima 4 grama proteina i samo 74 kalorije.
Prof. Kaine-Biš kaže da zbog karakterističnog, jakog ukusa, feta sir možete da koristite u manjim količinama. Slani feta sir se, osim u salate, može dodavati i u čorbe, a dobre se slaže i sa krompirima ili jagodama, pa i lubenicom.
SAVET: Iako se domaći feta sir obično pravi od kravljeg mleka, originalni grčki feta sir se pravi od ovčijeg ili kozjeg mleka, što je bolja opcija za osobe koje imaju problema sa varenjem i pate od netolerancije na laktozu. Imajte na umu da nepasterizovana feta i druge vrste mekih sireva češće od pasterizovanih sireva mogu da sadrže opasnu bakteriju listeriju, pa je zato preporuka da ipak kupujete fetu od pasterizovanog mleka – ovo posebno važi za trudnice i osobe koje imaju oslabljen imunitet.
Mocarela
Ovo je omiljeni dečji sir, a vole ga i odrasli. I za jedne i za druge je dobar izbor. Mocarela od delimično obranog mleka sadrži manje kalorija, a i dalje je bogata proteinima (30g = 71 kalorija i 7g proteina).
SAVET: Pošto se obično pakuje tako da jedno pakovanje predstavlja jednu porciju, mocarela je zgodan sir da ga ponesete na posao i pojedete kao zdravu užinu.
Parmezan
Poput feta sira, i parmezan je dobar izbor jer je dovoljno samo malo ovog sira da obogati svako jelo. Parmezan sadrži relativno malo kalorija (30g ima 110 kalorija), ali je bogat natrijumom (30g sadrži 449mg), pa ga umereno jedite.
SAVET: Parmezan možete narendati u salatu, ili pojesti mali komad uz jabuku ili krušku. Naravno, on je važan sastojak paste i pice.
Ementaler
Ementaler, popularni švajcarski sir, je još jedan sir jakog ukusa koji predstavlja dobar izbor. Postoje brojne vrste ovog sira, pa tako i one sa malim procentom natrijuma ili masti, što vam omogućava da pronađete verziju koja odgovara vašim dijetetskim potrebama.
Kao i tvrd sir, ementaler je bogatiji fosforom od gotovo svih mekih sireva. A kao što je poznato, poebno ženama svih doba, kalcijum i fosfor su ključni minerali za formiranje jakih kostiju i održavanje gustine kostiju.
SAVET: Dodajte krišku ementalera u sendvič ili ga narendajte preko kajgane ili jajeta na oko. Kockice ovog sira su odlična užina, posebno uz neko voće umesto krekera.
Švapski (sremski) sir
Ovaj sir je bogat proteinima, upotreba mu je raznovrsna, a postoje i verzije sa manje masti koje se preporučuju. Ovaj sir možete da jedete gotovo sa svim namirnicama, slaže se uz povrće, ali i voće. Uostalom, ovaj sir je sastavni deo nekih kolača. U 30g ovog sira (ako je reč o niskomasnoj varijanti) ima 3 grama proteina i samo 20 kalorija. Kao i ostali sirevi, i ovaj je bogat kalcijumom.
SAVET: Švapski sir može da sadrži dosta natrijuma, posebno ako ima malo ili nimalo masti. Zato budite posebno pažljivi prilikom kupovine ovog sira i birajte one varijante koje imaju manje natrijuma.
Preuzeto: Zdravahrana.com