Pet stvari koje je svet neplanirano saznao: Šta se sve otkrilo u prepisci o ratnim planovima članova Trampove administracije

Signal

Otkriće da su najviši državni bezbednosni zvaničnici slučajno podelili ratne planove sa novinarom na platformi za dopisivanje Signal šokiralo je Vašington u ponedeljak, čak i pre nego što se znao sadržaj dopisivanja.

U razgovoru, koji je organizovao savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Volc, koji je greškom u njega uključio i glavnog urednika američkog magazina “Atlantika” Džefrija Goldberga, izneti su stavovi članova Trampove administracije o bombardovanju Huta, militantnu grupu sa sedištem u Jemenu koja gađa komercijalne brodove u Crvenom moru.

Tekstualne poruke su uključivale razmenu različitih mišljenja koja se retko iznose u javnost i lakomisleno zanemarivanje poverljivih informacija. U nastavku nabrajamo pet najvećih otkrića iz prepiske.

1) Vens je bio protiv bombardovanja Huta

Izgledalo je da potpredsednik SAD Džej Di Vens okleva da nastavi kampanju bombardovanja grupe koju podržava Iran.

– Tri procenta američke trgovine prolazi kroz Suecki kanal, a 40 odsto evropske trgovine prolazi kroz njega. Postoji realan rizik da javnost ovo ne razume ili zašto je to neophodno – napisao je on.

2) Vens misli da Tramp “ne shvata”

Vens je takođe sugerisao da predsednik Amerike Donald Tramp nije u potpunosti razumeo ulog ili poruke koje šalje kampanja bombardovanja Huta.

– Nisam siguran da je predsednik svestan koliko je to nedosledno sa njegovom porukom Evropi u ovom trenutku – rekao je Vens, izražavajući zabrinutost da će napadi povećati cenu nafte.

– Postoji dodatni rizik da dođe do umerenog ili ozbiljnog skoka cena nafte. Voljan sam da podržim konsenzus tima i zadržim ove brige za sebe. Ali postoji jak argument da se ovo odloži za mesec dana, da se razmenjuju poruke o tome zašto je to važno, da se vidi gde je ekonomija, itd. – kazao je Vens.

3) Lideri nacionalne bezbednosti verovatno su delili poverljive informacije

Šef CIA Džon Retklif, ili neko od njegovog osoblja ko je govorio u njegovo ime, poslao je poruku koju je Goldberg nije heto da štampa rekavši da “sadrži informacije koje bi se mogle protumačiti kao povezane sa stvarnim i trenutnim obaveštajnim operacijama”.

Sekretar odbrane Pit Hegset takođe je podelio sa grupom druge verovatno poverljive informacije.

ProfimediaDžon Retklif
– Hegsetova poruka sadržala je operativne detalje o predstojećim napadima na Jemen, uključujući informacije o ciljevima, oružju koje će SAD koristiti i redosledu napada – rekao je Goldberg.

4) Administracija je ogorčena na Evropu

Vens i Hegset su bili jasni u pogledu svoje nenaklonosti prema evropskim saveznicima.

– Jednostavno mrzim što ponovo spašavam Evropu – napisao je Vens.

Kroz Crveno more, gde Huti napadaju komercijalne brodove, prolazi više evropske robe nego američke.

– Potpuno delim vaše gnušanje prema evropskom besplatnom tovaru. To je patetično – odgovorio je Hegset, pokazujući da negodovanje administracije zbog nekih od najbližih saveznika Amerike nije prazna priča.

Nije pomenuto da Ujedinjeno Kraljevstvo koristi svoje avione za dopunjavanje goriva kako bi pomoglo u održavanju američkih aviona iznad Jemena. Velika Britanija, Francuska i drugi saveznici u NATO-u takođe imaju ratne brodove u Crvenom moru koji prate komercijalne brodove i obaraju dronove i projektile Huta.

Emotikonima u rat

Valc je na početne uspešne napade odgovorio, prema Goldbergu, sa “tri emotikona: pesnica, američka zastava i vatra”.

Državni sekretar Marko Rubio i šefica kabineta Bele kuće Suzi Vajls izrazili su poruke podrške, rekao je on. Stiv Vitkof, specijalni izaslanik za Bliski istok, “odgovorio je sa pet emodžija: dve ruke koje se mole, savijeni biceps i dve američke zastave”.

Vens je na Hegsetove novosti o bombama odgovorio, “Moliću se za pobedu”, a još dva učesnika ćaskanja dodala su emotikone koji se mole.

Tagovi:
Pročitajte još: