Ovako je izgledao njen nastanak…
Iako niko sa sigurnošću ne može da tvrdi kada je tačno nastala pica, veruje se da je prva napravljena na području Mediterana, gde su mnogi narodi kao što su Grci, Rimljani i Feničani jeli tanko razvučeno pečeno testo, koje su nadevali uljem, belim lukom i začinima.
Važna prekretnica u istorijskom razvoju pice desila se dolaskom paradajza u Evropu iz Južne Amerike 1522. godine. Paradajz se godinama smatrao otrovnim i služio je kao ukras u vrtovima. Međutim, glad i siromaštvo naterali su stanovnike Napulja da ga dodaju na testo i tako je nastala prva pica nalik današnjoj.
Jelo za siromašne
U Italiji su neki pekari tanko razvijeno testo koristili kako bi proveravali temperaturu svojih pećnica. Kako to testo ne bi bacali, delili su ga siromašnom stanovništvu, koje je na njega stavljalo ostatke ručka, uglavnom povrće i začine.
Tokom 17. i 18. veka prehranjivala je siromašne napuljske porodice i prodavala se na otvorenim štandovima. U 18. veku počinje se sa dodavanjem mocarele na picu. Glas o napuljskom specijalitetu se toliko pročuo da su u grad dolazili ljudi željni da isprobaju „jelo seljaka”, koje su pripremali pica-majstori, tzv. pizzaioli.
Foto: Profimedia
Pica u bojama Italije
Kada je 1889. godine kraljica Margarita Savojska sa suprugom Umbertom Prvim posetila Napulj, zatražila je tada najpopularnijeg pizzaiolija Rafaela Esposita da joj pripremi svoj specijalitet. Kako bi ih impresionirao i pokazao svoj patriotski duh, odlučio je da picu obogati hranom u bojama Italije: paradajz, beli sir mocarela i bosiljak. Ovakav gest je oduševio kraljevski par, a ova pica je u čast kraljice nazvana „pizza Margherita”. I dan-danas ona je najpopularnija pica na svetu.
Preuzeto: Srbija Danas