Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Pica protiv infarkta, mašina za menjanje pelena, anatomija poštara: Dodeljene IG Nobelove nagrade

Istraživanje može li konzumacija pice u Italiji da spreči bolesti i pronalazač mašine za promenu pelena našli su se među dobitinicima ovogodišnje šaljive Nobelove nagrade.

Naučnici koji su merili dečju slinu i oni koji su ispitivali prijatnost koju stvara češanje takođe su osvojili nagrade koje se dodeljuju već 29. godinu za redom – Ig Nobelove nagrade koje slave šaljivu stranu nauke.

Nagrade će biti uručene na univerzitetu Harvard u Kembridžu u saveznoj američkoj državi Masačusets.

Cilj nagrada je “odati priznanje neobičnim, zastrašujućim i dosetiljivim idejama i podstaći interes ljudi za nauku, medicinu, tehnologiju“, navode organizatori događaja koji prati tradicionalno bacanje aviona od papira sa pozornice.

Dobitinici glavne nagrade u kategoriji anatomije su Rodžer Mise i Bora Bengudifa za rad iz 2007. kada su merili razlike temperature testisa kod golih i obučenih poštara u Francuskoj.

Fric Štrak sa Univerziteta u Vurcburgu osvojio je nagradu za psihologiju “otkrićem da držanje olovke u ustima podstiče tu osobu na smejanje, što povećava sreću – i potom za otkriće da to nije tačno”

Dobitnici osvajaju 10 milijardi nagrade u gotovini u zimbaveanskoj valuti, a radi se o iznosu koji je zbog galopirajuće inflacije gotovo bezvredan.

Foto: AP/Elise Amendola

Svaki dobitnik ima 60 sekundi za govor, a oni koji premaše dodeljeno vreme čuju glas osmogodišnje devojčice koja ponavlja “Molim te prestani, dosađujem se“.

Kao i svake godine i ove nagrade dodeljuju pravi dobitnici Nobelovih nagrada.

Japanski tim je dobio nagradu za hemiju za procenu količine sline koju dnevno proizvede petogodišnje dete.

Iranac Iman Farahbakš osvojio je nagradu za tehnološka dostignuća mašinom koja menja pelene bebama, što je i patentirao prošle godine u SAD-u.

Međunarodni naučni tim dobio je antinobelovu nagradu za mir za merenje zadovoljstva češanjem, dok je Silvano Galus osvojio nagradu za medicinu za prikupljanje dokaza da bi pica mogla da štiti od bolesti i smrti – ali samo ako je napravljena i konzumirana u Italiji.

Holandski, turski i nemački naučnici dobitnici su nagrade u oblasti ekonomije za testiranje prisustva mikroba na novčanicama iz različitih zemalja. Njihovo istraživanje pokazuje da je najprljaviji novac rumunski, a sastav novčanica je najpovoljniji za razmnožavanje bakterija.

Preuzeto: nationalgeographic.rs

Tagovi:
Pročitajte još: