Ministar unutrašnjih poslova Mađarske Šandor Pinter izjavio je danas da se očekuje da će novi sistem granične kontrole u EU biti uveden u periodu od oktobra do novembra, što će, kako je ocenio, značajno poboljšati unutrašnju bezbednost i pomoći u borbi protiv terorizma.
Pinter je to rekao na konferenciji za novinare nakon neformalnog sastanka ministara unutrašnjih poslova EU u Budimpešti, govoreći o paketu ineroperabilnosti EU koji ima za cilj povezivanje velikih IT sistema u oblasti granične kontrole i azila, prenosi MTI.
Ranije ove godine belgijska ministarka unutrašnjih poslova Anelies Verlinden rekla je da će na jesen biti pokrenut sistem za ulazak i izlazak (EES) iz EU, koji će biti automatizovani IT sistem za registrovanje državljana zemalja izvan EU, koji putuju radi kraćeg boravka.
Ovaj sistem trebalo bi da registruje informacije o ulasku, izlasku i odbijanju ulaska državljanima zemalja koje nisu članice EU, a prelaze spoljne granice Šengen zone.
Pinter je rekao da su ministri tokom neformalnog sastanka u Budimpešti razgovarali o bezbednosti bloka, povezujući velike IT sisteme i spoljne dimenzije migracija.
Ukazao je da je razgovarano o “budućnosti područja zasnovanoj na slobodi, bezbednosti i promociji dobra” i da su razmotreni zadaci za narednih pet godina, koji se odnose na unutrašnje poslove.
“Bezbednost EU postala ranjiva”
On je istakao da su ministri identifikovali nedostatke koji su doveli do toga da je bezbednost EU postala ranjiva.
Kako je naveo, zvaničnici su se saglasili da se bezbednost EU ne može garantovati bez saradnje i da blok treba brže da odgovori na izazove.
Oni su se, dodao je, saglasili i oko potrebe osnivanja centralnog ekonomskog fonda u interesu obavljanja neophodnih zadataka. Na sastanku je bilo reči i o spoljnoj dimenziji migracija, naveo je Pinter i dodao da su se učesnici saglasili da je nemoguće ostvariti značajan napredak bez saradnje sa trećim zemljama.
On je rekao da su takođe razgovarali o potrebi za razvojem institucionalnog sistema za repatrijaciju onih koji ne ispunjavaju uslove za azil, kao i za ubrzanje repatrijacije i njihovo povećanje efikasnosti.
“Ali to je moguće samo kroz saradnju”, rekao je Pinter i dodao da je za to potrebno i osnivanje zajedničkog ekonomskog fonda.