Standardna makrobiotička ishrana sastoji se od: 50% integralnih žitarica, 25% sezonskog povrća, 10% proteina, 5% algi, 5% supe ili čorbe i 5% voća, orašastih plodova ili semenki.
Ovi procenti čine sastavljanje makrobiotičkog jelovnika izazovom, posebno za početnike, ali ne i nemogućom misijom.
Sastojci
Osnovni sastojci makrobiotičkog obroka uključuju žitarice, proteine, morsko povrće (alge), drugo povrće, kiselo povrće i povremeno desert. Poznavanje ovih glavnih elemenata pomoći će vam u sastavljanju spiska za nabavku namirnica koje su vam potrebne da biste pripremili ukusan obrok.
Sezonsko voće i povrće
U makrobiotici je važno da se sirovo voće i povrće koriste onako kako dospeva, odnosno onda kada im je sezona. Na primer, tokom jeseni i zime možete da jedete bundevu, a na proleće zelenu salatu i samoniklo bilje.
Kreirajte ravnotežu
Važan makrobiotički princip je ravnoteža između slatkog, kiselog, gorkog, slanog i ljutog ukusa. Povrće je najčešće slatko, kratko ukiseljeno povrće zadovoljava potrebu za kiselim, morske alge su obično slane, a đumbir i slačica su ljuti (obično se dodaju proteinima). Pre nego što počnete sa pripremom jela, proverite da li su zastupljeni svi ukusi.
Sveobuhvatna supa
Ako ste pregledali plan obroka i utvrdili da vam neki elementi nedostaju da biste stvorili uravnotežen obrok, supa može da dovede stvari u ravnotežu. Možete joj dodati alge, žitarice, mahunarke ili povrće, ako ste ih zaboravili u planiranju obroka. Takođe, možete za supe i čorbe da koristite začine kako biste promenili ukus u gorak, ljut, slan ili slatkast. Namirnice za supu i način pripreme planirajte na kraju kako biste mogli da dodate elemente koji nedostaju i kako biste napravili kompletan makrobiotički obrok.
Preuzeto: Zdravahrana.com