Radovi na rekonstrukciji i modernizaciji pruge Subotica – Horgoš – granica sa Mađarskom (Segedin) počeli su danas u Horgošu, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Mađarske Viktora Orbana.
Na železničkoj stanici u Horgošu, gde je ozvaničen početak radova na modernizaciji pruge, prisustvuje i veliki broj građana iz ovog kraja.
Početku radova prisustvovali su i ministar građevinarstva Tomislav Momirović, vojvođanski premijer Igor Mirović, predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević.
Za rekonstrukciju i modernizaciju pruge od Subotice do državne granice sa Mađarskom ugovor je potpisan 12. juna ove godine, a vrednost radova je 10,2 milijardi dinara.
Završetak radova očekuje se polovinom novembra 2022. godine.
Ugovor predviđa rekonstrukciju pruge dužine 26,63 kilometara za brzine do 120 kilometara na čas i njenu elektrifikaciju, zatim rekonstrukciju staničnih zgrada u stanicama Palić, Bački Vinogradi i Horgoš, stajališta Javno Skladište i Hajdukovo, ali i rekonstrukciju 13 putnih prilaza u nivou i dva pothodnika.
Postupkom javnog poziva za izbor strateškog partnera objavljenog u aprilu 2021. godine izabrana je ruska kompanija RŽD Internešnal, koja u ovaj posao ulazi u konzorcijumu sa domaćom kompanijom Karin komerc.
RŽD Internešnal u ovom projektu učestvuje samo sa 25 odsto, odnosno izvodi radove demontaže i izgradnje gornjeg stroja, dok vodeći partner u konzorcijumu, Karin Komerc, izvodi sve ostale radove.
Nakon rekonstrukcije, putnički vozovi će saobraćati između Subotice i Segedina brzinom od 120 kilometara na čas, tako da će putovanje do tog mađarskog grada trajati 40 minuta (voz se zaustavlja na stanicama i na granici).
Pružni prelazi biće zaštićeni rampama, a na Paliću i Horgošu lakši prolaz pešacima i biciklistima preko pruge biće omogućen podvožnjakom.
Rekonstrukcijom i puštanjem u promet ove trase biće unapređene transportne i putničke veze u regionu između dva grada Subotice i Segedina, biće ojačane veze Mađarske i Srbije, a biće povezane i glavne logističke celine u regionu, uključujući intermodalnu luku Baja na Dunavu, luku Segedin na Tisi i logističke centre u Vojvodini i Beogradu.
Pruga Subotica – Horgoš – granica sa Mađarskom je neelektrificirana, regionalna i prekogranična pruga, koja povezuje regionalne centre na teritoriji Srbije i Mađarske.
Vučić: Zajedno sa Mađarskom možemo mnogo da uradimo
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Horgošu, gde su počeli radovi na rekonstrukciji i modernizaciji pruge Subotica – Horgoš – Segedin, da Srbija i Mađarska mogu mnogo toga zajedno da urade, kao što su uradili i po pitanju snabdevanja gasa, kao i da snažnija Srbija znači i jaču Mađarsku i obrnuto.
Vučić je, u prisustvu premijera Mađarske Viktora Orbana, poručio okupljenim građanima na mađarskom – ko sme taj pobeđuje.
“To je karakteristika svega što je uradio Orban u odnosima sa Srbijom i zahvalan sam mađarskom predsedniku vlade zbog toga što je uz mnogo hrabrosti i pravu viziju za političke odnose između Mađara i Srba, što je napravio uslove za potpuno nove odnose, u koje mi Srbi verujemo da će snažnija i jača Srbija značiti i snažniju i jaču Mađarsku, kao što smo sigurni da snažna i jaka Mađarska znači i snažna i jaka Srbija”, poručio je Vučić.
To nikada kroz našu istoriju nije bilo, dodao je, i srećan sam i ponosan što danas u Horgošu tako nešto mogu da izgovorim.
Predsednik je poručio Srbima i Mađarima da zajedno možemo mnogo toga da uradimo i da smo zajedno mnogostruko jači.
“I sve što gradimo pokazuje koliko zajednički možemo da postignemo bolje rezultate”, istakao je Vučić.
Rekao je da je predviđeno da započeti radovi na pruzi Subotica – Segedin budu završeni u novembru 2022. nakon čega će naše dve zemljle dobiti najmoderniju železničku deonicu.
Dodao je da će pruga imati moderne bezbednosne sisteme i prugu osposobljenu za opterećenje za 22,5 tona po osnovni.
Takođe, biće potpuno obnovljene i modernizovane stanične zgrade u Paliću, Bačkim Vinogradima i Horgošu, kao i stajališta Javno Skladište i Hajdukovo.
Kako je rekao, biće tu i 13 putnih prelaza u nivou i dva pothodnika u Paliću i Horgošu. Idejni projekat je finansirala EU u okviru IPA programa Mađarska – Srbija, dok je naša zemlje izdvojila 86,7 miliona evra obezbedila kroz kredit OTP banke i iz budžeta.
“Puštanjem u promet ove trase duge 27 km biće unapređene transportne i putničke veze između Subotice i Segedine i ojačane ekonomske, kulturne i prijateljske veze između Srbije i Mađarske i između Srba i Mađara. Građani i privreda će imati direktan pristup intermodalnoj luci Baja na Dunavu i luci Segedin na Tisi, kao i logističkim centrima u Vojvodini i Beogradu. Pruga Subotica Horgoš će se u stanici Subotica priključivati na brzu prugu BG – Budimpešta, čime korisnici dobijaju pristup jugoistoku i severozapadu Evrope”, naveo je Vučić.
Dodao je da će čitav prostor, po okončaju ovog projekta, između Subotice i Segedina postaje razvojno čvorište za turizam, trgovine i zbližavanje naših kultura i naroda.
“Šta je lepše i važnije nego da živimo u miru koji nismo često imali u svojoj prošlosti već da imamo poverenje jedni u drugi. Srbima želim da kažem pošto Mađari to znaju – slušao sam Orbana i ljude iz mađarske vlade koji su na međunarodnim skupovima imali neretko više hrabrosti i želje da učine nešto dobro za Srbiju nego što su to imali mnogi od naših predstavnika. I to govorim sa punom odgovornošću i zahvalnošću prema mađarskim prijateljima, koji nikada nisu imali ”ali”. I na poslednjem samitu u Sloveniji i svim skupovima od Brisela do Berlina i Pariza – bili su na svakom mestu uz Srbiju punim srcem, što nisam siguran da smo mi bili tamo uz mađarske prijatelje. Ali, se i to menja jer su Srbiji takvi da dobro vraćaju još boljim”, rekao je Vučić.
On je govoreći o značaju rekonstrukcije pruge citirao Danila Kiša koji je govorio da su za njega vozovi legenda i mit.
Predsednik je kazao da je Srbija velike procese pokrenula izgradnjom pruge Beograd – Budimpešta i naveo daće svi koji idu na zapad i centralnu Evropu ići preko Budimpešta, kao i što će svi iz Budimpešte koji idu prema Atini i Istanbulu ići preko Beograda.
Takođe, Vučić je kazao da će danas imati sastanak, razgovor uz ručak, sa Orbanom na kome će govoriti o najvažnijim pitanjima koji muče celu Evropu i region.
“Ali ćemo i tu da pristupimo zajednički kao što smo rešili probleme snabdevanja gasom zajednički, imali smo hrabrosti i jedni i drugi da izdržimo pritiske, ali zato i Srbi i Mađari danas znaju da će imati dovoljno gasa”, naglasio je Vučić.
Dodao je da Srbija to ne bi mogla da uradi sama, bez Orbanove hrabrosti.
“Kada vidim da oni mogu, onda i mene briga za sve pritiske, onda je i meni mnogo lakše”, istakao je Vučić.
Dodao je da pruga Subotica – Segedin pokazuje da se nalazimo u centru Evrope i da će ta pruga doneti konkretne rezultate.
Izrazio je uverenje da možemo da se dogovorimo kako da damo zajedničko ime toj pruzi u budućnosti, kao i pruzi koja će spajati Beograd i Budimpeštu.
Da ima srpsko ime, a mađarsko prezime ili obrnuto, da pokažemo da sve zajednički možemo da napravimo, dodao je Vučić.
Predsednik ističe da će se uskoro ići na rekonstrukciju bolnice i u Subotici od 40 miliona evra, da se završavaju radovi na pozorištu u Subotici od 4,5 miliona evra, zatim da će taj grad dobiti stadion od 22 miliona evra, kao i da će početi izgradnja vodovoda i kanalizacije.
“A u novembru otvaramo novu nemačku fabriku za 500 zaposlenih, investicija je vredna 65 miliona evra, za samo mesec dana”, najavio je Vučić.
Subotica će imati fantastičnu budućnost, ali je uslov za sve to da Srbi i Mađari imaju najbliže i bratske odnose.
Orban: Granica EU da bude mnogo južnije, Srbija kapija Balkana
Predsednik mađarske vlade Viktor Orban poručio je danas da bi granice EU trebalo da budu mnogo niže na jugu kontinenta, i da bi građani Srbije trebalo odavno da prolaze u Mađarsku i Evropu bez pasoša.
Orban je, na ceremoniji obeležavanja početka radova na rekonstrukciji i modernizaciji železničke pruge Subotica – Horgoš – državna granica sa Mađarskom – (Segedin), istakao da se svečanost održava na šengenskoj granici, ali da spoljna granica EU ne bi trebalo da bude ovde.
„Svi dobro znamo da je Srbija kapija Balkana i ključna zemlja za bezbednost Evrope. Istina je i znamo da je Srbija već godinama spremna za ulazak u EU“, podvukao je on.
Orban je istakao da se polako postavlja pitanje da li Srbija želi da uđe u EU, i da li će imati kome ili čemu da se pridruži.
Podvukao je da se Mađarska zalaže za članstvo Srbije u EU jer u Srbiji ima velikog brata.
Orban se zahvalio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću što ga je pozvao da bude na ceremoniji.
„Nalazimo se u neobičnoj situaciji. Želimo da obnovimo železničku liniju staru 150 godina. Ali u stvari postavljamo kamen temeljac. Ovo je simbol saradnje i zajedničkog napretka Mađarske i Srbije, Mađara i Srba koji grade novu zajedničku budućnost“, istakao je on.
Preneo je da ima dogovor sa predsednikom Vučićem koji garantuje da će Mađari i Srbi podjednako imati koristi i napredovati zahvaljujući saradnji dve zemlje.
„Prvo saznanje jeste da smo zajedno jači. Druga naša spoznaja je da moramo da još više učvrstimo naše odnose. Treće je, i zbog toga smo se pre mesec dana sreli u Budimpešti, da treba da potpišemo sporazum o strateškoj saradnji“, ukazao je on. Orban uz opasku da je migrantska oluja presekla ovu železničku liniju.
„Time su građani oba grada mnogo izgubili, jer je postalo nemoguće saobraćanje ovom železničkom linijom. Sećam se pre šest godina, više hiljada migranata su hodali baš tim železničkim šinama prema Mađarskoj i Evropi, tako da je morala ta linija da bude zatvorena i na kraju je u potpunosti ukinut saobraćaj na njoj“, naglasio je on.
Istakao je da se radi, kako je rekao, o priči svojstvenoj centralnoj Evropi, da u jednoj centralnoj sili daleko od nas smisle nešto i onda to pokušavaju da nam nametnu, a na kraju mi plaćamo cenu za sve to.
„Mogu da vam kažem da su strane sile uvek donosile samo nemir i rat. Sve ono što je dolazilo spolja dovodilo je do konflikata i unazađenja oba naroda“, podvukao je on.
Orban je naglasio da je došlo vreme da svoju sudbinu uzmemo u sopstvene ruke.
„Mi radimo zajedno sa Vučićem na izgradnji železničke linije između Budimpešte i Beograda, a takođe smo spremni da radimo i na uspostavljanju linije između Subotice i Baje. Ali to je sve visoka politika. Ono što je iz aspekta života građana važno je da ćemo ovu železničku liniju izgraditi i vi ćete moći za 35 minuta biti u Segedinu, odnosno Segendinci za toliko da dođu do vas“, objasnio je on.
Kazao je da se radi i na obezbeđivanjem što jednostavnijem prolasku, kontroli na granici.
On se zahvalio Mađarima i Srbima koji su učestvovali u pripremama rekonstruktivnog projekta, te onima koji će da rade na projektu poželeo je uspešan rad.
Izvor: Tanjug