Zamenik gradonačelnice grada Sombora, Antonio Ratković učestvovao je na drugom panelu regionalne radionice za medije na temu Upravljanje migracijama. Pored Sombora na ovom drugom panelu učestvovali su i predstavnici lokalnih samouprava iz Kikinde, Šida i Subotice.
Radionicu sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u sklopu Podrške Evropske unije upravljanju migracijama u Republici Srbiji kao deo komunikacione kampanje usmerene na bolju informisanost, razumevanje fenomena migracija od strane medija i građana.
Cilj radionice je da unapredi i osnaži partnersku saradnju između lokalnih medija, lokalnih samouprava i centralnog nivoa vlasti u kontekstu upravljanja migracijama u Republici Srbiji.
Govoreći na drugom panelu medijske radionice, zamenik gradonačelnice Sombora, Antonio Ratković istakao je da se prvi susret sa migrantima u Somboru dogodio 2015 godine .
„Najveći priliv migranata desio se u noći između 17/18 septembar 2015 godine, kada je između 7 i 8.000 ljudi pokušalo da na prelazu Bezdan, pređe u Republiku Hrvatsku. Zajedničkim delovanjem, grada, gradskih institucija, javnih preduzeća ali i građana vrlo uspešno je izvršen prijem i zbrinjavanje migranata najneophodnijim artiklima hrane i higijene. Prihvatni centar u Somboru je zahvaljujući mnogobrojnim donatorima otvoren u novembru 2016 godine. Od tada pa do danas je mnogo urađeno po pitanju smeštaja, pomoći ali i kohezije porodica koje su ostajale u Somboru sa lokalnim stanovništvom.“ Rekao je Antonio Ratković govoreći o izazovima, poteškoćama ali i primerima dobre prakse u upravljanju migracijama na lokalnom nivou i stvaranju zajedništva.
„Volonteri Crvenog krsta od otvaranja Prihvatnog centra organizuju različite radionice u Centru. Jedan od primera dobre prakse u Somboru, koji je rezultat upravo ovih radionica, organizovan je 2017. godine u februaru mesecu, kada je Crveni krst Sombor u saradnji sa Gradskom upravom , KC „Laza Kostić“ i Komeserijatom za izbeglice, organizovao prvu samostalnu izložbu crteža mlade petnaestogodišnje avganistanke Zahre Sajedi Hosini. Izložba je izazvala veliku pažnju kako lokalnog stanovništva, tako i međunarodnih organizacija i medija.
Vremenom su se uključile i druge lokalne organizacije civilnog društva koje su aplicirajući kod različitih donatora organizovale projekte sa migrantima i lokalnim stanovništvom“ istakao je zamenik gradonačelnice Antonio Ratković učestvujući na drugom panel medijske radionice na temu Upravljanja migracijama koja je okupila predstavnike: lokalnih i nacionalnih medija, ministarstava i organizacija Vlade Republike Srbije, socijalnih, humanitarnih, obrazovnih i zdravstvenih institucija u lokalnim samoupravama u kojima privremeno boravi migrantska populacija u Republici Srbiji.
Poslovi informisanja i odnosa sa javnošću