Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Popović: Usvajanje pravosudnih zakona do 9.februara

Popović

Ministarka pravde Srbije Maja Popović očekuje da će set pravosudnih zakona biti usvojen do 9. februara, kada ističe i rok za njihovo usvajanje, imajući u vidu da je Skupština Srbije akt o promeni Ustava proglasila 9. februara prošle godine.

Ministarka kaže da će predlozi zakona o sudijama, uređenju sudova, Visokom savetu sudstva, javnom tužilaštvu i o Visokom savetu tužilaštva, koji su u skupštinskoj proceduri, doneti mnoge pozitivne promene u vezi sa vladavinom prava.

„Građani će brže i lakše moći da ostvare svoja prava pred sudovima što će na kraju krajeva dovesti i do povećanja stranih investicija, povećanja standarda građana, a što se tiče sudija i tužilaca, sudije će dobiti nezavisnost, a tužioci samostalnost“, rekla je Popović u intervjuu za Tanjug.

Ona je ukazala na to da su izmene Ustava, a nakon toga i donošenje seta pravosudnih zakona najbitnije aktivnosti koje se rade po poglavlju 23, odnosno, upravo će, kaže, te promene dovesti do pozitivnih pomaka u evropskim integracijama.

„Mi smo dobili pohvale i od Venecijanske komisije za same pravosudne zakone, kao i za način donošenja, zatim od Evrposke komisije u izveštaju o napretku, ali i od nekih specijalizovanih tela Ujedinjenih nacija“, dodala je ministarka.

Na primedbe Višeg tužilaštva u Beogradu koje je u saopštenju navelo da će rad tog tužilaštva biti ugrožen ako bude usvojena odredba kojom se onemogućava upućivanje tužilaca iz osnovnih u viša javna tužilaštva, Popović odgovara da te primedbe ne stoje.

„Bilo je raznih kritika na ove zakone koje smo čuli tokom javne rasprave i javnih slušanja, što je normalno, imajući u vidu da je suština javnih rasprava da dođemo do najboljih normativnih rešenja. Što se tiče primedaba udruženja sudija i tužilaca one ne stoje, imajući u vidu da mi pitanje tužilaca rešavamo izborom, a ne upućivanjem. Upućivanje je institut koji se izuzetno koristi, a mi smo došli u situaciju da trećina tužilaštava bude popunjena upravo upućivanjem zamenika javnih tužilaca iz niže u više, što ne treba da bude pravilo, već samo izuzetak, a postavlja se i pitanje sa aspekta ustavnosti takvog upućivanja“, objasnila je Popović.

Tokom javnog slušanja u Narodnoj skupštini pojedini opozicioni poslanici su tvrdili da se zakonima „cementira politički uticaj“, kao i da se sudije imenuju kroz „politički dirigovane procedure“, a ministarka odgovara da se dešava upravo suprotno, budući da je predlozima zakona izvršena depolitizacija izbora sudija i tužilaca.

„Izbor i sudija i tužilaca izmešta se iz Narodne skupštine i prebacuje u savete. To je jedna od garancija da više neće biti uticaja politike. Do sada ste imali situaciju da je Narodna skupština birala sudije i tužioce, a sada imamo situaciju da skupština bira isključivo istaknute pravnike, i to po četiri istaknuta pravnika za svaki savet, pri tom i ti istaknuti pravnici ne mogu biti članovi političkih stranaka tako da ove primedbe ne stoje“, rekla je Popović.

Podseća da je Ministarstvo nakon stupanja na snagu ustavnih amandmana organizovalo i javna slušanja i javnu raspravu o setu pravosudnih zakona.

„Išli smo po sedištima apelacija, pravlili smo i posebna javna slušanja za strukovna udruženja, kao i za Konvent, tako da je postupak bio apsolutno transparentan. Ne znam da je ijedan zakon donošen na ovako transparentan način. Svako je mogao da da svoje primedbe, komentare i sugestije. Na sajtu Ministarstva pravde smo istakli odgovore na više od 200 strana, za svaki predlog, za svaku sugestiju koja je data, iz kojih razloga smo tako nešto prihvatili ili odbili“, rekla je Popović.

Navela je da će primena ovih zakona početi danom formiranja saveta i procenila da će građani Srbije do kraja godine osetiti boljitke povodom ovih zakona.

Poručuje da je spremna za skupštinsku raspravu i da jedva čeka da što poslanicima, što građanima predstavi, kako je istakla, odlične pravosudne zakone.

Tagovi:
Pročitajte još: