Razvoj veštačke inteligencije i četbotova tema je o kojoj se neprestano govori, pogotovo kada je reč o rizicima, a prva žrtva veštačke inteligencije mogao bi da bude Belgijanac za kojeg njegova porodica kaže da je izvršio samoubistvo nakon dugih razgovora sa četbotom.
Kako pišu belgijski mediji, mladi Belgijanac je okončao svoj život nakon šest nedelja razgovora sa četbotom o klimatskoj krizi. Reč je o muškarcu koji je medicinski istraživač, ima dvoje dece i naizgled sasvim normalan život.
Međutim, prema rečima njegove udovice, njen muž je postao izuzetno ekološki anksiozan, a svoje utočište je našao u Elizi, četbotu platforme Chai.
Četbot Eliza, navodno je ovog mladog čoveka ohrabrila da stavi tačku na svoj život, nakon što je Belgijanac predložio da se žrtvuje kako bi spasio planetu. Njegova udovica kaže da bi bez ovih razgovora, njen muž još uvek bio živ.
“Ovo što se dogodilo je bez presedana”
Državni sekretar za digitalizaciju Belgije, Matje Mišel kaže kako je “ovo što se dogodilo bez presedana i da celu situaciju treba shvatiti veoma ozbiljno”, prenosi Brussels Times.
Popularizacijom ChatGPT-a, šira javnost otkrila je potencijal veštačke inteligencije u našim životima, međutim iako su mogućnosti beskrajne, opasnost koja sa ovim dolazi je realnost koju treba uzeti u obzir.
Evropska unija poslednje dve godine radi na izradi Zakona o veštačkoj inteligenciji koji bi sprečio ovakva dešavanja, a Mišel je osnovao radnu grupu za analizu teksta koji se trenutno priprema od strane EU kako bi došlo do neophodne promene.
Na društvenim mrežama ova situacija je izazvala bujicu komentara, a jedan od korisnika Tvitera, inače profesor neuronauke upitao je “možemo li, molim vas, prestati da se ponašamo kao da ovde nema rizika?”.
Can we please stop acting like there no risks here? https://t.co/HTMPngKHfS
— Gary Marcus (@GaryMarcus) March 29, 2023
A Belgian man commits suicide after a 6-week of intense chat about the (bleak?) future of the climate and the humanity
Sounds like a thriller movie.. but it’s already happening #ArtificialIntelligence#ChatGPThttps://t.co/WXKPF8dMYc
— Santanu Bhattacharya (@SantanuB01) April 2, 2023
Inače, Italija je nedavno zabranila ChatGPT, što je čini prvom zapadnom zemljom koja se odlučila na ovaj korak. Ipak, ovo nije neuobičajeno za ovu zemlju u kojoj je još u februaru zabranjena i replika četbot aplikacije, sa kojom su neki korisnici razvili vrlo lične odnose, zbog čega je nedavno uklonjena opcija za erotske igrice, upravom sa tim četbotom.
Takođe su Ilon Mask i brojni lideri u oblasti veštačke inteligencije nedavno potpisali pismo u kome se zahteva šestomesečna pauza u razvoju veštačke inteligencije.
Međutim, kako piše Business Insider ovo je sada samo san, zbog toga što se kompanije utrkuju koja će biti bolja u njihovom razvoju, a “voz koji je napustio stanicu, ne može više da se vrati u nju”.