fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Porodiljsko odsustvo u svetu i kod nas: Koja prava imaju žene nakon porođaja?

U nekim zemljama oba roditelja mogu ići na porodiljsko, dok je u drugim to dopušteno isključivo majkama.

“Biznis insajder” (BI) napravio je analizu kolika je dužina porodiljskog u 11 zemalja sveta, ko na to ima prava i da li je za vreme porodiljskog postoji novčana nadoknada.

Srbija

Za razliku od Amerike, gde ne postoji obavezno plaćeno porodiljsko bolovanje, u Srbija posle rođenja deteta, zaposleni roditelji imaju pravo na 12 meseci odsustva, koje im je plaćeno. Porodiljsko bolovanje u našoj zemlji traje tri meseca, od datuma otvaranja do navršena bebina tri meseca, i na njega ima pravo samo majka. Posle porodiljskog, nastavlja se bolovanje radi nege deteta koje u slučaju prvog i drugog deteta traju 9 meseci (ukupno 12 s porodiljskim), a u slučaju 3. i 4. deteta 21 mesec (ukupno 24 sa porodiljskim odsustvom). Važno je napomenuti da na odsustvo radi nege deteta podjednako pravo ima i otac (u slučaju da se majka vraća na posao), i to u slučaju 1. i 2. deteta devet, a u slučaju 3. i 4. deteta 21 mesec. Ukoliko žena ima problema tokom trudnoće, ona može da otvori trudničko bolovanje tokom kojeg prima 100 odsto plate u visini do pet prosečnih plata u Srbiji. Trudničko bolovanje najviše može da traje osam meseci. U Srbiji, porodilja koja je neprekidno i neposredno bila zaposlena kod poslodavca duže od šest meseci tokom odsustva dobija 100 odsto plate. Odnedavno, porodilje i trudnice su zaštićene i Zakonom o radu, po kome ni u kom slučaju ne mogu dobiti otkaz. Naime, ukoliko je majka zaposlena na određeno vreme, po isteku ugovora on se automatski obnavlja, pa je nemoguće da žena ostane bez posla dok je na trudničkom, porodiljskom odnosno odsustvu zbog nege deteta.

Nemačka 

Majke dobijaju do tri godine porodičnog odsustva – šest nedalja pre, osam posle porođaja, 12 ako se rodi više od jednog deteta. Ovo je obavezno. Nakon toga, možete se vratiti na posao ili uzeti porodično odsustvo do tri godine, ali je samo jedna godina plaćena 60 odsto od vaše poslednje plate. Ako i otac uzme odsustvo na dva meseca, plaćeno odsustvo se produžava na 14 meseci. Majke primaju 13 evra na dan, plus 65 odsto od poslednje plate. Ako je dete mlađe od dve godine,roditelji plaćaju određeni postotak od plate za obdanište. Ako zarade više, taj procenat se povećava. Manje od polovine žena vrati se na posao nakon prve dve godine. Ako žena uzme 12 meseci, otac može dobiti dva meseca plaćenog odsustva, ili moguće je i da otac uzme 12 meseci, a žena dva meseca.

Francuska

francuski roditeljiMajke dobijaju 16 nedelja, što se obično deli na šest nedelja pre i 10 nakon rođenja bebe. Ali, ako već imate dvoje dece, možete dobiti 26 nedelja odsustva, osam pre i 18 nakon porođaja. Ako očekujete blizance, dobićete 34 nedelje (12 pre, 22 posle), a za trojke 46 nedelja. Neke kompanije daju duža odsustva. Porodiljsko odsustvo plaća država, u punom iznosu plate, a za nezaposlene 50 odsto poslednje tri isplate. Ako produžite odsustvo van 16 zakonskih nedelja, ne dobijate isplatu, ali zavisno od nekih faktora može dobiti podršku socijalnog osiguranja od oko 400 evra mesečno. Različite organizacije daju podršku roditeljima zavisno od prihoda i broja dece. Nacionalna organizacija daje oko 130 evra, region dodatnih 150 i dobijete izuzeće od poreza 50 odsto na troškove obdaništa. Oko 80 odsto Italijanki vratilo se na posao 9 -11 meseci nakon porođaja. Očevi dobijaju 11 dana, a 18 za rođenje više dece (tri dana više po detetu).

Italija 

Majke dobijaju najmanje pet meseci porodiljskog. Svaka trudnica napušta radno mesto dva meseca pre termina i ostaje tri posle. Ponekad lekari odobre da majke rade mesec dana pre porođaja, a ostatak mogu spojiti sa odsustvom nakon porođaja. Tokom odsustva dobijaju 80 odsto plate, ali kompanije obično dodaju ostalih 20 odsto. Nakon toga, očevi i majke mogu podeliti dodatno desetomesečno odsustvo (maksimum 6 meseci za majke i 7 za očeve), tokom kojeg primaju 30 odsto plate za šest meseci, dok je ostatak neplaćen. Ovo odsustvo se može iskoristiti u prvih godinu dana bebe. Što se tiče obdaništa ili nege, roditelji koji odustanu od dodatnog odsustva primaju 600 evra mesečno tokom šest meseci. Tu su i neki izuzeci od poreza. Zdravstvo je besplatno, ali je obdanište skupo.

Holandija

Minimalno odsustvo je 16 nedelja. U Holandiji postoji ‘trudničko’ i ‘porodiljsko’ odsustvo. Buduće majke mogu prestati da rade šest nedelja pre termina (trudničko), a minimum četiri. Neiskorišćene dane možete spojiti sa ‘porodiljskim’. Nakon porođaja, majke imaju 10 nedelja 100 odsto plaćenog odsustva. Kompanije primaju od države dok su majke odsutne. Ako majke studiraju ili su na socijalnoj pomoći, država im plaća odsustvo. Zavisno od primanja, roditelji dobijaju zajam od poreskih vlasti ako dete ide u registrovano obdanište, koje može iznositi 7,18 evra na sat. Većina obdaništa koštaju oko 7-8 evra na sat. Skoro 90 odsto žena vrati se na posao godinu dana nakon porođaja. Očevi imaju pravo na dva plaćena dana tokom kojeg moraju registrovati bebu. Mogu uzeti dodatna tri dana neplaćeno.

Japan 

Majke mogu otići na odsustvo šest nedelja pre porođaja (14 ako su blizanci), a nakon rođenja bebe imaju garantovanih osam nedelja. Ako lekar odobri mogu se vratiti na posao i nakon šest meseci. Kompanije obično ne plaćaju porodiljska odsustva, već je tu socijalno osiguranje. Japan ima odsustvo za negu deteta koje se primenjuje na oba roditelja. Ovaj period počinje nakon garantovanog odsustva od osam nedelja i teče dok dete ne napuni godinu dana. Roditelji primaju dve trećine plate za prvih šest meseci odustva, a nakon šest meseci 50 odsto. Ako otac uzme odsustvo nakon prvih šest meseci zajedno sa majkom, oba roditelja će primati dve trećine svoje plate tokom 14 meseci. Oko 32 odsto žena vrati se na posao godinu dana nakon porođaja. Očevi dobijaju 12 meseci kao i majke, tokom kojih primaju kompenzaciju. Ali, samo je 2 odsto očeva iskoristilo odsustvo u 2015.

Australija

Postoji zakonski osnov za dobijanje 12 meseci porodiljskog odsustva. Majke mogu tražiti i dodatnih 12 meseci na osnovu niza faktora, uključujući zdravstvene ili porodične problem. Majke dobijaju 695 dolara nedeljno tokom 18 nedelja, pod uslovom da je prethodno bila na istom poslu 10 od 13 meseci pre rođenja bebe. Australijanci poprilično izdvajaju za dečji dodatak – 50 odsto troškova plaća federalna vlada, iako ne ljudima sa visokim prihodima. Suma koju vlada izdvoji godišnje je oko 7.000 dolara. Obdanište ili nega deteta može koštati više od 100 dolara nedeljno u nekim delovima velikim gradova. Statistike pokazuju da se oko polovina Australijanki vrati na posao kad dete napuni dve godine, dok većina radi smanjeno. Očevi, s druge strane, dobijaju dve nedelje odsustva.

SAD

Majke dobijaju do 12 nedelja neplaćenog odsustva, ali to ne važi za sve. SAD nemaju zakon koji se odnosi specifično na roditeljsko odsustvo, već postoji Zakon o porodičnom odsustvu i bolovanju (FMLA), ali se ne primenjuje na sve. Ovaj zakon obezbeđuje do 12 neplaćenih nedelja za oba roditelja. Porodice mogu dobiti kredit u iznosu 25-30 odsto troškova za obdanište ili negu, što je 3.000 dolara godišnje po detetu. Oko 70 odsto žena vratilo se na posao nakon godine dana od prvog porođaja, pokazuje statistika, dok se 60 odsto vrati nakon pet meseci. Skoro 30 odsto majki radi kod kuće. Očevi mogu dobiti 12 nedelja.

Singapur

Majke dobijaju 16 nedelja porodiljskog odsustva koje plaća država, ako je dete državljanin Singapura, ili 12 nedelja ako nije. Prema novom planu, javni službenici će dobijati dodatne četiri nedelje neplaćenog odustva po roditelju. Obdaništa/nega koštaju od 700-2.000 dolara mesečno. Država obezbeđuje 300 dolara svim roditeljima čije je dete državljanin Singapura, za obdaništa koja je odredila Agencija za rani razvoj deteta. Za porodice čiji su mesečni prihodi manji od 7.500 dolara, država može dodatno pokriti do 99 odsto cene obdaništa. Očevi dobijaju dve nedelje plaćenog odsustva.

Švedska

Oba roditelja dobijaju porodiljsko odsustvo dok dete ne napuni 18 meseci. Majke mogu na porodiljsko sedam nedelja pre porođaja i sedam nedelja nakon rođenja bebe. Dobijaju i dodatno vreme za škole roditeljstva. Očevi dobijaju 10 dana plaćenog odsustva oko porođaja (20 u slučaju da dobiju blizance). Majke i očevi dobijaju 16 plaćenih meseci odsustva (180 dana bonus za blizance), da se podele među sobom po izboru, iako jedan roditelj ne može uzeti više od 150 dana od drugog. Ovo vreme se može sačuvati do detetove osme godine. Roditelji sa decom mlađom od 8 godina mogu raditi smanjeni broj sati. Ako roditelj ima prosečnu platu od 4.000 dolara, odsustvo će biti plaćeno 2.600, dakle 80 odsto, tokom 390 od 480 dana. Preostalih 90 dana primaće 22 dolara dnevno. Troškovi obdaništa ili nege su oko 150 dolara mesečno, za treće dete maksimum 50 dolara, a za svako sledeće nega je besplatna. Roditelji dobijaju dodatak od 130 dolara mesečno po detetu do njegove 16 godine, a bonus se povećava sa brojem dece. Ako imate na primer petoro dece, dobijaćete 650 dolara mesečno plus 350 dolara bonusa, a platićete maksimum 350 dolara mesečno za troškove. Statistika govori da se svega oko 20 odsto Šveđana i Šveđanki vrati na posao nakon 12 meseci od rođenja bebe.

Izvor: Blic

 

 

Tagovi:
Pročitajte još: