Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

POSEBNO OVIH DANA, ONE SU ŠIROM PLANETE NAŠI HEROJI Danas je svetski dan medicinskih sestara, a ovaj datum je izabran u čast legendarne žene, začetnice poziva

Organizovala je bolnice i uvela značajne reforme u sanitetsku službu i negu ranjenika i bolesnika.

Danas je svetski dan medicinskih sestara. Ovaj datum je izabran za praznik medicinskih sestara u znak sećanja na Florens Najtingejl (1820-1910). Legendarna Florens je bila engleska bolničarka i medicinska sestra, sigurno najpoznatija u istoriji. Rođena je u Firenci 12. maja 1820, za vreme dvogodišnjeg medenog meseca svojih roditelja.

Florens je rasla u živahnu, atraktivnu i dobro obrazovanu mladu ženu. Očekivalo se da nađe dobrog muža i osnuje brak. Odlučila je ipak da pođe drugačijim putem. Šetajući vrtovima Emblija, osetila je da je Bog poziva da radi njegov posao. Još uvek nije imala predstavu šta bi to moglo biti. Nekako instiktivno, interesovala se za patnje ljudi. Posećivala je domove bolesnih u lokalnim selima i počela je da obilazi bolnice, u želji da sazna što više o poslu medicinske sestre. Bogati roditelji su branili da postane sestra, jer je u to vreme to bilo ponižavajuće zanimanje za dobro odgojenu i učenu devojku. Poslali su je na proputovanje sa porodičnim prijateljima. Proviđenje je htelo da na povratku prođu kroz Kajzersvert i posete bolnicu pastora Teodora Flindnera i školu za đakonese (protestantske milosrdne sestre). Upravo je tu započela obuku.

Rinkessh Taylor@Rinkesh65614804

200th Happy birthday Florence Nightingale
(The lady with the lamp)
International Nurses Day ..#InternationalNursesDay

Погледај слику на Твитеру
Погледај слику на Твитеру

10320:54 – 11. мај 2020.Употреба информација и политика приватности у Твитер огласима41 људи прича(ју) о овоме

Kad je londonski Tajms 1854. godine kritikovao Britansku medicinsku službu i njenu nesposobnost koja se pokazala u ratu sa Rusima. Ministar zdravlja, Sidni Herbert je zamolio sestru Florens, tad već poznatu u medicinskim krugovima, da preuzme brigu o medicinskim sestrama u bolnicama u Turskoj. Gomila ranjenih je preplavila bolnice. Sestra Florens je uvela posve nove prakse. Pisala je umesto ranjenih vojnika njihovim porodicama; radila kao njihov lični bankar, šaljući njihove plate familiji, a u bolnice je uvela sobe za čitanje. Zaslužila je veliko poštovanje vojnika. O njenom radu se pričalo u Engleskoj, i prikupljen je novac za pomoć njenih reformi, kako u inostranstvu, tako i u Britaniji. Iako su njene zasluge u Krimskom ratu, ogromne, ipak se mnogi slažu da je njen najveći doprinos bio uzdizanje zanimanja medicinske sestre na jedan viši i cenjeniji nivo. To više nije bilo ponižavajuće i sramotno zanimanje za ženu, naprotiv, to je postao u društvu priznat i cenjen posao. 

Mygovtrack_Official@mygovtrack

#InternationalNursesDay Every year, May 12 is commemorated as International Nurse Day.The birth anniversary of Florence Nightingale is celebrated as the International Nurse Day.#Theme: Nurses: A Voice to lead-Nursing the World to Health.She was called the Lady with the Lamp

Погледај слику на Твитеру

13720:45 – 11. мај 2020.Употреба информација и политика приватности у Твитер огласима60 људи прича(ју) о овоме

Florens je osnovala školu za medicinske sestre u bolnici svetog Tome. Osim što je vodila brigu o organizaciji škole, Florens se interesovala za svaku od polaznica ponaosob. Hrabrila ih je kako lično, tako i jednom u godini otvorenim pismom. Po završetku školovanja, Florens bi ih pozvala na čaj i tom prilikom im poklonila udžbenike. Njene štićenice su smatrane najbolje obučenim kadrom i mnogi su ih tražili, kako u zemlji tako i u inostranstvu.

Tokom karijere je odštampala preko 200 knjiga i publikacija, a 1860. je napisala udžbenik pod nazivom Zapisi o negovanju. Preveden je na jedanaest jezika i štampa se i dan danas. Smatrala je da bolest nastaje zbog nehigijene i lošeg vazduha. Ovaj stav je doveo do reorganizacije službe kao i prostora u bolnicama. Za životno delo i trud, kraljica Viktorija je Florens odlikovala Kraljevskim Crvenim Krstom, 1883. U starosti je primila mnoštvo počasti, a najveća je možda Orden vrline koji je tada prvi put dodeljen jednoj ženi. Klonila se javnosti i živela tiho i skromno do kraja života, koji je okončala u dubokoj starosti, 13 avgusta 1910 godine.

Preuzeto: alo.rs

Tagovi:
Pročitajte još: