Ako ste se odlučili da postite, ovo može imati brojne benefite kako za vaš duh tako i za telo. Očistićete organizam, ubrzati metabolizam i poboljšati imunitet.
Post se definiše kao suzdržavanje od hrane, a razlozi zašto osoba posti mogu biti religijski ili zdravstveni. Tradicija posta ne pripada samo pravoslavnoj veri, već se ona može naći i u drugim verama.
Post se ne odnosi uvek na potpuno odricanje od jela kroz određeni period vremena, već se može odnositi i na izbegavanje određene vrste namirnica i alkohola. U pravoslavnoj religiji odnosi se na izbegavanje konzumacije mesa i mesnih prerađevina.
Post se smatra učinkovitom i jeftinom metodom čišćenja organizma, odnosno jedan je od oblika detoksikacije, koju možete vrlo lako samostalno učiniti. Postoji nekoliko načina na koje možete postiti, poput toga da jedan dan u nedelji ili mesecu u potpunosti „živite“ na vodi ili da kroz duži period konzumirate prirodne namirnice, poput sokova od voća i povrća. Ako se odlučite na „život na vodi“, taj se dan što više odmarajte i ne odlučujte se za fizičke aktivnosti.
Tokom posta, telo koristi već postojeće zalihe energije u organizmu, a samim time rešava se i toksičnih višaka u vitalnim organima, poput jetre, pluća i debelog creva. Ako postom želite detoksikujete svoje telo, moguća je pojava nuspojava, poput glavobolje, kašlja i grlobolje.
Ako postite, morate posebno pripaziti na hidrataciju, odnosno zdrave odrasle osobe bi morale piti barem 2-3 litre vode dnevno.
Iako se tokom posta koriste postojeće zalihe energije, osećaćete se kao da sami imate više energije. Neka istraživanja pokazuju kako je razlog tome što organizam počinje ispuštati endorfin, kako bi se stimulisala aktivnost i potreba za „lovom na hranu“. Ako inače konzumirate vrlo zašećerenu hranu, mogući su dodatni simptomi pošto šećer takođe stvara zavisnost.
Istraživanje objavljeno 2012. godine tvrdi da terapijski post utiče na poboljšanje sna i raspoloženja, pogotovo tokom dužih perioda. Na primer, od drugog do sedmog dana se uočilo veliko poboljšanje raspoloženja kod osoba sa simptomima depresije i osećaj smirenosti.
Ovo istraživanje je pokazalo da izgladnjivanje potstiče u organizmu stvaranje novih belih krvnih zrnaca koja pomažu u borbi protiv infekcija. Savetuje se čak i starijim osobama, a razlog ponovo leži u tome da se možete rešiti štetnih toksina u organizmu te samim time pojačati imunitet.
Povremeni post sve se češće koristi kao način mršavljenja, a odnosi se osim na preskakanje nekih obroka, takođe i na manji unos kalorija u organizam. Na primer, može se odnositi na potpuni post tokom jednog dana u nedelji , dok druge dane pazite na unos kalorija. Osim toga, možete jesti tek onda kada ste gladni. Još jedan primer povremenog posta je tzv. Leangains, koji označava da u periodu od 16 sati ne jedete ništa, a zatim u preostalih 8 sati jedete tri obroka, a ovde se savetuje veliki unos proteina, pogotovo ako pri ovom postu i trenirate.
Povremeni post ubrzava metabolizam, a razlog tome je što se tokom posta probavnom sistemu daje odmor, što metabolizmu može dati energiju za sagorevanje masnoće i bolji metabolizam.
Izvor: Zdrava i fit