Tokom trudnoće telo trudnice taloži naslage masnog tkiva, i tako obezbeđuje zalihe za početak dojenja. Nakon porođaja, ukoliko se hranite uravnoteženo, dojenje vam može pomoći da izgubite dodatne kilograme prirodnim putem, bez ugrožavanja vašeg ili bebinog zdravlja.
Naime, između svakog podoja, vaše telo stvara novo mleko, i pri tome troši kalorije, što, ako imate izbalansiranu ishranu, može učiniti da višak kilograma brže “spadne”.
One žene koje žele brzo da izgube kilograme tako što ograničavaju obroke ili ih čak preskaču, i uz to energično vežbaju, dovode u opasnost svoju bebu koja tada kroz mleko može dobiti veoma veliku količinu toksina koji se oslobađa iz majčinog tela.
Treba imati na umu da je majčino mleko jedina i glavna hrana koju beba dobija do šestog meseca, pa vođeni tom mišlju možemo da odlučimo šta je prioritet – beba ili savršena linija.
Ako majka postepeno radi na mršavljenju, jede onda kada je gladna i uzima dovoljno tečnosti – jednostavan i siguran gubitak kilograma je zagarantovan.
Evo i nekoliko osnovnih principa koji će biti od pomoći prilikom gubitka viška kilograma nakon porođaja, a koji ne ugrožavaju kvalitet mleka za vašeg mališana.
1. Jedite uravnotežene obroke svakih nekoliko sati
Novorođenče jede svaka 3-4 sata, što znači da i vaše telo toliko često koristi energiju za proizvodnju mleka.
2. Pijte puno vode
Majčino mleko sastoji se od 50 odsto vode, a voda je takođe i važan deo metaboličkih procesa. Dobro bi bilo stvoriti naviku i posle svakog podoja popijete 2,5 dcl vode.
3. Nemojte da ignorišete glad
Glad je zapravo signal koji vam telo šalje kada mu treba više energije. Stoga nemojte ignorisati glad, čak i ako ste jeli neposredno pre toga. Ako ste gladni već sat ili dva nakon obroka, možda vam se taj prethodni obrok sastojao od ugljenihidrata koje telo brzo sagoreva. U sledeći obrok uključite više proteina i masti, pa pratite kako vaše telo reaguje na promene.
Setite se da ste na težini dobijali polako, pa je tako treba i gubiti. Ne pokušavajte sa drastičnim merama kako biste brže izgubili kilograme. Umesto toga, koncentrišite se na zdrave navike u ishrani i redovne treninge, kada za njih dođe vreme, koji će vam obezbediti gubitak kilograma bez rigoroznih dijeta.
4. Vežbanje
Oko početka vežbanja, najbolje je posavetovati se sa lekarom. Važno je mudro sastaviti plan vežbi kako se ne bi preforsirali. U plan moraju biti uključeni i kardio trening i vežbe snage, a kada to bude moguće uključite i dijete.
5. Pretrudnička težina
Neke mame, dojilje, mogu spontano da nastave da gube kilograme i nakon što se vrate na svoju pretrudničku težinu. To se događa jer im metabolizam radi ubrzano. Iako se to čini kao idealno, može dovesti do smanjenja proizvodnje mleka, što baš i nije poželjno ukoliko i dalje želite da dojite.
A ukoliko ciljano želite postići kilažu manju od vaše pretrudničke, morate biti spremni da vaše telo možda i neće sarađivati. Pogotovo ako ste imali problema sa mršavljenjem i pre trudnoće. Umesto da se fokusirate na mršavljenje do idealne težine, razmislite o tome da je povratak na pretrudničku težinu takođe uspeh i budite zadovoljni sobom. Razmišljajte da je najvažnije da ništa ne utiče na kvalitet mleka za vaše dete.
Preuzeto: Yumama.com