Povraćanje je zapravo izbacivanje sadržaja iz želuca i kod dece se javlja relativno često, iz različitih razloga. Najčešće ne traje dugo, a evo šta sve mogu da budu uzroci i kako se leči.
Uzroci povraćanja
Različite stvari mogu da budu uzrok povraćanja kod dece. U najvećem broju slučajeva su to gastroenteritis, infekcije želuca i creva. Gastroenteritis se često naziva stomačnim gripom, a uglavnom je uzrokovan virusima, mada ga mogu izazvati i bakterijei paraziti. Pored povraćanja, kod gastroenteritisa se javljaju mučnina, bol u stomaku i dijareja.
Povraćanje uzrokovano gastroenteritisom obično traje manje od 24 sata, a drugi simptomi se poboljšavaju za nekoliko dana, piše kidshealth.org.
Pored ovog, uzrok povraćanja kod dece još mogu da budu i trovanje hranom ili povraćanje usled mučnine tokom vožnje autom.
Ređe, povraćanje može da bude i znak koji ukazuje na neke ozbiljnije probleme, poput:
Blokiranog creva, kao što je pilorična stenoza kod novorođenčadi
drugih problema sa želucem i crevima, kao što je upala slepog creva
povećan pritisak u mozgu koji se može desiti nakon povrede glave ili kao simptom meningitisa ili tumora na mozgu
Kako se utvrđuje uzrok povraćanja
Kada je u pitanju povraćanju, lekari obično prvo posumnjaju na stomačni grip ili virus, a da li je reč o tome, utvrđuju i na osnovu ostalih simptoma. Ako dete često povraća ili je veoma bolesno, loše se oseća, doktori ponekad rade i test urina, krvi ili neke druge testove.
Lečenje
Lečenje povraćanja zavisi od uzroka. Povraćanje od gastroenteritisa obično nestaje samo za manje od 24 sata.
Ukoliko vaš mališan povraća, sprečite dehidraciju tako što ćete se pobrinuti da unosi dovoljno tečnosti ili mu po potrebi dajte rastvor za oralnu rehidraciju. Počnite sa malim gutljajima rastvora za oralnu rehidrataciju, po jednu ili dve kašičice na svakih nekoliko minuta.
Bebe koje doju ili se hrane adaptiranim mlekom mogu da nastave da se hrane uobičajeno, osim ukoliko iznova i iznova povraćaju.
Bebama nemojte da dajete vodu umesto rastvora za rehidraciju, a takođe deci nemojte da dajete nikakve lekove protiv povraćanja, osim ukoiko vam to ne preporuči lekar.
Kada dete prestane da povraća, ponudite mu male količine čvrste hrane, kao što su tost, krekeri, pirinač ili pire krompir. Jogurt, voće, povrće i nemasno meso, poput piletine, takođe su dobar izbor laganije hrane koja neće opteretiti stomak nakon povraćanja.
Кada treba da odete kod doktora
Povraćanje najčešće nije razlog za brigu, ali idite kod doktora ako:
Dete nekoliko sati ne može da pije tečnost
Primetite znake dehidracije – ređe mokrenje, plač sa malo ili bez suza, suva usta ili ispucale usne, vrtoglavica, dete deluje pospano ili je uspavano, tj. teško se budi
Ima visoku temperaturu
Dete povraća krv ili je povraćeni sadržaj zelene ili braonkaste boje
Ima jake bolove u stomaku ili leđima
Ima glavobolju ili ukočen vrat
Dete povraća nakon povrede glave
Povraća duže od 24 sata