Vinarija Vujić iz Velje Glave kod Aleksandrovca je mlada porodična vinarija, osnovana 2017. godine, koja na domaćim takmičenjima već postiže odlične rezultate. Njen upravnik, Borivoje Pribanović, kaže da je tajna u dugoj tradiciji uzgajanja vinove loze.
Pradeda njegove supruge Radice Vujić, Gmitar je nakon povratka sa Solunskog fronta zasadio prokupac na jednom hektaru. Međutim, nije dugo uživao u vinu koje je pravio, jer je umro u 36. godini. U spomen na njega, jedno od vina koje proizvodi vinarija Vujić dobilo je ime Gmitar.
– Rešili smo da obnovimo porodičnu tradiciju koja traje gotovo ceo vek. Vino Tamjanika i Gmitar do sada su osvajali veliko zlato, zlato, srebro i bronze. Time smo se istakli među malim vinarijama. Kapacitet vinarije je oko 12.000 litara godišnje i planiramo da povećamo proizvodnju. Takođe, planiramo i da širimo vinograd koji je sada na tri hektara – rekao je Pribanović.
Vinarija Vujić je sa vinom Gmitar na ovogodišnjem Salonu vina održanom u martu u Paraćinu osvojila veliku zlatnu diplomu – najviše priznanje salona.
Pribanović kaže da njihov prokupac ide na klonsku selekciju Srbije, kako bi podmladio vinograd, a kako bi zadržao sadne kalemove iste vrste i sortimenta.
Ova porodica sve radi ručno, a jedino je muljača električna. Porodična presa koju koriste stara je stotinak godina.
– Ne koristimo nikakve hemijske preparate, samo prirodna sredstva za prskanje, na bazi bilja. Poslovica kaže: “Vino se pravi u vinogradu”, tako da je najvažnije kako se odgaji grožđe. Lako je da dobar proizvod pretvoriš u dobro vino – kaže Pribanović.
Vinarija Vujić svoja vina prodaje u Beogradu, a izvozi ih u Sloveniju i Švajcarsku. U pregovorima su za izvoz u Južnu Afriku, i za jedan kontigent za SAD, u San Francisko.
Vinarija ima sertifikat o bezbednosti proizvoda. Flaše su Švajcarske, prehrambeni vosak je iz Italije, etikete su srpske i to na ćirilici.
– Za zapadno tržište radimo dopunsku etiketu na engleskom jeziku. Zaštitni znak vinarije je zmaj, napravljen u Nemačkoj, koji u kandžama drži čašu sa bobicama od grožđa – rekao je Pribanović.
Foto: JirkaBursik/shutterstock.com
Preuzeto: eKapija