Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Pravo vreme za šljive

Koja vam je prva asocijacija kada se spomenu šljive? Šljivovica, džem ili možda knedle sa šljivama? U ovom članku naći ćete zanimljive činjenice o šljivama, kao i nekoliko manje poznatih ukusnih recepata. (Piše: Slavica Matić, viši dijetetičar-nutricionista)

Šljive su srpski brend, sadrže mnoge korisne materije ali nažalost prilično su zanemarene. Možda su suviše obične i nezanimljive. Jednostavno, čini mi se da nisu u modi. Ovo se prvenstveno odnosi na sveže šljive, jer su suve ipak pronašle svoje mesto u ishrani. Sprovela sam malu anketu među mojim prijateljima i poznanicima i saznala da retko ko kupuje i jede  sveže šljive. One se najčešće koriste za pripremu džema. Džem od šljiva spada u jedan od omiljenijih na ovim prostorima. Tu su naravno i knedle sa šljivama. Iako se mogu pripremati i sa drugim voćem, najpoznatije i najpopularnije su i dalje knedle sa šljivama. Dakle, džem i knedle. I tu se priča o upotrebi svežih šljiva završava. Retko će se naći u činiji sa voćem i retko ko će za njima posegnuti.
Džem ne volim niti pravim. Knedle sa šljivama su ukusne, ali zahtevaju dosta vremena za pripremu. Treba oljuštiti krompir, skuvati krompir, očistiti šljive, napraviti testo, skuvati knedle… Osim toga, da bi knedle bile dobre potrebno je napraviti testo odgovarajuće teksture, a to nije uvek lako postići. Ponekad se  desi da bude nekako „blatnjavo“ ili žilavo. Jela sam knedle na više mesta i moram priznati da sam neke jedva progutala, ali eto, da ne uvredim domaćicu. Dakle, knedle zahtevaju vreme i veštinu. Na sreću postoje mnogo lakši i jednostavniji recepti za pripremu poslastica od šljiva koje vrlo rado pravim. Ipak, kao i ostalo voće šljive je najbolje jesti u svežem stanju jer su tada sve hranljive materije sačuvane.
Volim sveže, zrele šljive. Volim njihovu sočnost i osvežavajući kiselkasto slatki ukus. Volim njihovu modru boju. Znam da ta boja potiče od antocijana, moćnih antioksidanasa. Znam takođe da šljive sadrže sastojke važne za zdravlje očiju poput beta karotena, luteina i zeaksantina. Pored toga, tu su i važni minerali poput kalcijuma, kalijuma, fosfora i  gvožđa. Zbog svega ovog trudim se da ih ne zapostavim i da ih tokom sezone često jedem. Naravno, šljive su prisutne tokom cele godine u sušenom izdanju i one, naravno, imaju  korisna svojstva. Ali svakako je šteta propustiti sezonu svežih šljiva. Nemojte zaboraviti da se sušenjem povećava koncentracija šećera u šljivama te i njihova kalorijska vrednost. Tako 100 g šljiva u sirovom stanju ima 46 kcal a ista količina suvih čak 240 kcal! Meni lično, i zbog ukusa više odgovaraju sveže. Za zimu ih zamrzavam, a par teglica sa pečenim šljivama prelivenih rumom i cimetom čuvam kao dodatak nekim zimskim poslasticama. Šljive se ispeku u rerni bez dodatka šećera, a zatim poređaju u teglu, pospu cimetom i preliju rumom. Fantastičan ukus!!!
Kada je reč o pripremi poslastica i kolača, interesantno mi je da se upotreba šljiva svela uglavnom  na knedle. Opet previše obične i nezanimljive?! Moja dva omiljena recepta sa šljivama su krambl i tart. Recept za krambl  sam dala prošle godine i možete ga pronaći među starijim tekstovima. A sada evo recepta za jedan od mojih omiljenih slatkih tartova.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: