Predsednik PKS Marko Čadež posetio je juče RPK Sombor i razgovarao sa članovima regionalnog parlamenta privrednika u kome privredu Zapadnobačkog okruga (Sombor, Kula, Apatin i Odžaci) predstavljaju vlasnici i menadžeri 35 reprezentativnih, uspešnih kompanija.
Razgovaralo se o pitanjima od ulaganja u prehrambenu industriju, podsticaja za domaće investitore, smanjenja poreskih opterećenja, pribavljanja dokumentacije za imovinsko pravne poslove, dozvola za gradnju, preko licenciranja vozača preduzeća koja se bave prevozom, do različitog postupanja pravosudnih organa.
Predsednik Čadež je pozvao kompanije da maksimalno iskoriste ulogu regionalnih parlamenata i mogućnost uticaja na kreiranje propisa, da što više inicijativa za rešavanje sistemskih problema u svakodnevnom poslovanju dostavljaju Privrednoj komori kako bi i u saradnji sa resornim državnim institucijama, ali i lokalnom samoupravom, uticala na brže prevazilaženje, izmenom propisa, unapređenjem prakse.
Kako kaže, niko ne sme da čeka na papir godinu dana koji po zakonu treba da dobije za dve nedelje.
Čadež je ukazao i na novi pristup komore u komunikaciji sa privredom i kako je rekao, ne čekamo da nam privrednici dođu na noge u komoru, iako su im vrata uvek otvorena, već i mi idemo u kompanije i u direktnom razgovoru definišemo probleme i potom ih rešavamo.
U poslednjih nekoliko meseci predstavnici komore – resornih udruženja, posetili su čak 4. 000 kompanija, a u planu za narednu godinu je 25.000 poseta. Privrednicima je ukazao i na nove elektronske i druge komorske usluge u službi podrške privrede i mogućnost da firme koriste analitičke servise PKS, kao pomoć u svakodnevnom poslovanju, planiranju, izlasku na nova tržišta, donošenju investicionih odluka.
Posle posete RPK Sombor gospodin Čadež je posetio uspešnu kompaniju ,,Magna seating,, u Odžacima.
Sa menadžmentom ‘Magna seating’ razgovarali smo o konkretnim pitanjima koja kompaniju najviše muče, a to su učestala bolovanja radnika kada u određenom periodu, obično u vreme poljoprivrednih radova, odsustvuje i po 10 odsto radnika bez opravdanih razloga. To je problem i drugih kompanija u Srbiji“, rekao je Čadež.
Komora je, po rečima Čadeža, preporučila kompanijama i poslodavcima da razmišljaju o fleksibilnijem modelu – da radnici dobiju slobodne dane kada su im potrebni, a da ih kasnije nadoknade.
U koordinaciji sa ministarstvima rada i zdravlja odlučeno je da se pojačaju kontrole izdavanja bolovanja, kao i da se razmatraju neki od fleksibilnijih modela koji se primenjuju u svetu i uvrste u zakonodavni okvir kroz izmene Zakona o radu naredne godine,
Izvor: rpksombor.co.rs