Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Preko sto godina tradicije „Bunjevačkog kola”

bunjevačkoj kolo

Udruženje građana „Bunjevačko kolo“ tokom novembra meseca ove godine je, u Narodnom pozorištu Sombor, organizovalo tamburaški koncert pod nazivom „Bunjevačko kolo svome gradu“. Manifestacija je upriličena povodom proslave 101. godišnjice postojanja i rada ovog Udruženja u Somboru, kao i jubileju od četiri veka od prvog pomena bunjevačkog imena u Bačkoj.

Kako navode članovi Udruženja, glavni cilj postojanja istog je čuvanje i negovanje bunjevačkih običaja i tradicije. Bunjevci su autohtoni slovenski narod, a danas u najvećem broju naseljavaju područje Vojvodine, odnosno najviše ih ima u Somboru i Subotici. Oni su, zajedno sa Srbima, u Austrougarskom carstvu branili granice od najezde Turaka u Evropu, pa su imali i veliku ulogu nakon pada ovog carstva i to u prisajedinjenju Vojvodine Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca 1918. godine.  Iako veoma izloženi asimilaciji, Bunjevci su uspeli da odbrane svoj jezik, kulturu i tradiciju, najviše zahvaljujući udruživanju u zajednice koje će kasnije kroz istoriju prerasti u – udruženja. Na svom štokavsko-ikavskom narečju i dan danas uspešno i u slozi komuniciraju sa ostalim narodima naseljenim u somborskom kraju, a svoju autentičnost predano neguju već preko stotinu godina u Udruženju „Bunjevačko kolo“.

Tako su članovi „Bunjevačkog kola” i ove godine obeležili svoj rad, i to u formi koncerta, na kome su se publici predstavili članovi Tamburaškog orkestra „Đuvegije“, sa solistkinjama Ivom Čičovački i Hanom Milović. Oni su, u nekoliko blokova, izveli starogradske somborske i vojvođanske pesme, a zajedno sa mnogobrojnom publikom, koncert je ispratio i gradonačelnik Sombora Antonio Ratković, a njegovo prisustvo prikazalo je značaj koji Grad pridaje očuvanju raznolikosti naroda somborskog kraja.

Bunjevci, takođe, svake godine upriliče i obeležavanje Nacionalnog praznika Bunjevaca, 30. novembra, a ove godine to su učinili u prostorijama svog Udruženja, i to svečanom tribinom na temu prisajedinjenja i Velike narodne skupštine iz 1918. godine.

O istorijskim činjenicama i ulozi Bunjevaca tokom prisajedinjenja, govorio je profesor istorije Arsen Mijatović, a profesorka književnosti Mila Ćatović predstavila je portret Mare Malagurski Đorđević, književnice i jedne od sedam žena koje su učestvovale u radu Velike narodne skupštine.

U okviru svečanog programa nastupila je i Devojačka pevačka grupa „Jule“ koja deluje pod okriljem GKUD „Ravangrad“, a ovom prilikom prikazani su i umetnički radovi koji su nastali na ovogodišnjoj slikarsko – slamarskoj koloniji. Ispred Grada Sombora svečanost su posetili članovi Gradskog veća Darko Smiljanić i Silard Janković.

*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA GRADA SOMBORA.

Tagovi:
Pročitajte još: