Premijer Srbije Miloš Vučević demanovao je navode pojednih medija da je prosvetarima dao rok od 24 sata i naglasio da roka nema i da će se razgovori nastaviti, ali je naveo da im je dao konkretnu ponudu u dogovoru sa celom vladom i sa predsednikom Republike.
– Apsolutno ne, apsolutno ne. Uopšte nemamo rok, dogovorili smo se, nemamo rok uopšte – rekao je Vučević posle sastanka sa predstavnicima sindikata zaposlenih u prosveti na pitanje novinara da li je tačno da je prosvetarima dao rok od 24 sata da mu odgovore, a kako piše Nova.
Vučević je rekao da su pisanja medija da je prosvetarima dao rok lažna i naglasio da bi voleo da ga neko od onih koji su bili na sastanku demantuje pošto će u tom slučaju tražiti da izađu zajedno na konferenciju.
– Apsolutno nema roka. Mi smo se dogovorili da sednemo početkom sledeće nedelje, ili polovinom sledeće nedelje da nastavimo, ili da imamo konačan sastanak, sastanak gde bi trebao da imamo sve zaokruženo – kazao je premijer.
On je naglasio da već sutra imaju novi sastanak po pitanju kolektivnog ugovora – prosveta, finansije i njegov kabinet.
– Ne, nisam dao nikakav rok, ali sam dao konkretnu ponudu u dogovoru sa celom vladom, sa ministarstvom finansija, prosvete, u dnevnim komunikacijama s predsednikom Republike. Mart pet odsto, oktobar pet pet odsto, januar 2026. sedam odsto, na to dodajte 11 odsto od januarske plate ove godine, to je povećanje od 31 odsto za prosvetne radnike – rekao je Vučević i dodao da to znači da od oktobarske plate za 12 meseci – to znači januar, mart i oktobar 2025. i januar 2026. – 11, pet, pet i sedam odsto.
Premijer je naglasio da se povećanje plata kumulativno računa da ne bi neko prosto sabirao.
– To je povećanje od 31 odsto, od početka sledeće školske godine, 2025/26. Znači od jeseni, prosveti radnici će imati sa jesenjim povećanjem plate početnu platu u visini prosečne zarade Republike Srbije – naglasio je Vučević i dodao da je time ispunjen njihov zahtev.
Premijer je rekao da nije moglo ranije, ali da je to povećanje nešto što je realno, što država može da izdrži, da ne urušimo sve druge oblasti, da ne potceni ostale sektore u javnoj upravi, administraciji, zdravstvu, odbrani, policiji, socijali, kulturi, sve one koje čine javni sektor.
– A kad pričamo o prosečnoj zaradi govorimo o prosečnoj zaradi u koju ulazi privatni sektor, koji daleko ima veću zaradu nego javni sektor, što je prirodno, jer tu ulaze i privatne kompanije, velike IT kompanije, velike multinacionalne kompanije koje posluju naše države, tako da govorimo o proseku cele države – naglasio je on.